Млади класически звезди от световните сцени превземат зала „България“ 13.11 | 12:39

Музикалното събитие е на 17 ноември

От iNews

Младостта превзема зала "България" на 17 ноември. Четирима изявени млади музиканти, за които светът вече говори, ще партнират на Софийската филхармония и маестро Найден Тодоров.

Лия Петрова (цигулка), Орелиен Паскал (виолончело) и Александър Канторов (пиано) ще представят Тройния концерт на Бетовен. Само няколко дни след това със същия концерт ще партнират на Парижката филхармония. Со Рианг (пиано) ще има удоволствието първа в света да е солист на Поемата за пиано, хор и оркестър "Нотр Дам" на Роланд Баумгартнер, в който ще се включи и Националният филхармоничен хор.

Списъкът на награди на новото поколение класически музиканти, които ще слушаме в София, е повече от  впечатляващ. Младите музиканти покоряват категорично най-престижните световни сцени, а Софийската филхармония предлага големия  шанс да ги чуем в една вечер.  
Талантливият млад пианист Александър Канторов, определян от списание "Грамофон" като "огнедишащ виртуоз с поетичен чар",  а от "Fanfare" на "превъплътеният Лист"  е роден на 20 май 1997 година в Клермон-Феран, Франция, в семейство на руски емигранти. Баща му е цигуларят и диригент Жан-Жак Канторов, музикант със забележителна кариера, майка му също е цигуларка. През 2019  Александър получава първа награда, златен медал и Голямата награда на XVI Международен конкурс "Чайковски", като на финала изпълнява Втория  концерт за пиано и оркестър на Чайковски  и Втория концерт за пиано и оркестър на Брамс. Той е първият французин, печелил конкурса "Чайковски" в цялата му досегашна история.

На 27 години Орелиен Паскал вече е лауреат на няколко международни конкурса, включително конкурса "Емануел Фойерман" през 2014, където печели Голямата награда и наградата на публиката, както и конкурса " Кралица Елизабет" в Брюксел и Международния конкурс за виолончелисти "Пауло" в Хелзинки.

Лия Петрова се превърна в откритие  на международната сцена през 2016, когато спечели първата награда на конкурса "Карл Нилсен" в Дания, ръководен от Николай Шепс-Знайдер. Две години по-късно тя записа за Orchid Classics  Концерта на Нилсен и Първия концерт на Прокофиев с Филхармонията на Одензе и естонската диригентка Кристина Поска. Този първи албум й спечели признанието на международната преса - Лондонският "Sunday Times" се възхищава на нейния "прекрасен звук - зрял и сребрист, изразен с величествена широта", "Pizzicato" в Германия също квалифицира звука й като "сребрист и чист", а "Gramophone" възхвалява изключителното й  " тонално разнообразие в чудесен диск". "The Strad" е впечатлен от  нейната "естествена виртуозност",  а списание "Classical Music" намира интерпретацията й на концерта от Нилсен  за "изумително добра" и "силно лирична".

Пианистката Со Рианг  е родена в Сеул. Баща й е професор, държавен секретар и съветник на президента на Корея, а майка й е експерт по антики. Едва петгодишна, Со Рианг започва да свири на пиано и още в следващите години печели награди от няколко национални конкурса. На 16 години напуска Корея, за да учи пиано в майсторския клас на проф. Детлеф Краус вън Висшето музикално училище в Есен, което завършва с диплом за концертиращ пианист. Получава първата награда Folkwang и първата специална награда на Международния конкурс "Брамс" в Хамбург.

Билети за концерта са налични на касата на зала "България" и в Ивентим.

Водещи

Най-четени