Най-голямото средновековно монетно съкровище е в Перперикон? 09.08 | 15:15

Археолози откриха още 9 златни и 6 сребърни монети

От Кремена Бедерева

Археологическата експедиция, ръководена от проф. Николай Овчаров, очаква да открие в Перперикон най-голямото монетно съкровище от Средновековието.

В пресклуба на БТА проф. Овчаров представи намерени през миналата седмица монети от същото съкровище, за което вече ви информирахме - откритите преди 10 дни две златни монети и новонамерените 9 златни и 6 сребърни дават основание да се смята, че това ще бъде едно от най-големите съкровища до този момент на територията на България от периода на Средновековието.

Изровените общо 11 златни монети (хиперперони) са от XIV-ти век. Десет от тях са сечени от византийските императори Андроник II и Андроник III Палеолог. Общо монетите тежат около 50 грама, като всяка поотделно е с грамаж от 3,7 до 4,4 гр. Златото е около 14-16 карата.

Шестте сребърните монети представляват венециански грошове, сечени в края на XIII-ти век, но са изрязани инфлационно в средата на XIV-ти век. Били са доста използвани на Балканите в този период.

Обикновено съкровищата се полагат в глинено гърне или друг подобен съд, но в този случай те са намерени разпилени в помийна яма (тоалетна) на около два метра диаметър. Според археолозите най-вероятно са били заровени в кесия, която с годините се е разградила.

Монетите са открити в средния град, малко преди Цитаделата - в частта, за която се предполага, че е резиденцията на епископите на Перперикон, за чието богатство съществуват вече сведения.

По думите на проф. Овчаров се очаква да бъдат намерени още монети, тъй като според предположенията цялото съкровище се състои от близо 50 златни монети. 

Водещи

Най-четени