Перперикон - неизчерпаем извор на съкровища и реликви 26.07 | 13:45

Две важни находки "донаписват" историята на археологическия комплекс

От iNews.bg

Две важни находки на археолозите от тазгодишните разкопки, започнали в началото на юли, представи на пресконференция ръководителят на археологическата експедиция на Перперикон проф. Николай Овчаров.

Става дума за две златни монети (хиперперони) и бронзов кръст реликварий (енколпион), датирани от XIII-XIV век. И двете находки са открити в североизточната част на Акропола, където през тази година са средоточени проучванията.

Двата златни хиперперона са сечени в периода 1327-1330 г. от византийските императори Андроник II Палеолог и наследилия го негов внук Андроник III Палеолог. Според проф. Овчаров двете монети са част от голямо съкровище, което е открито от иманяри през 1990-те години, като те са извадили над 30 подобни монети.

Златното съкровище е било разпиляно и заровено в периода 1335-1345 г., защото тогава са драматични години за Перперикон. Двете златни монети са буквална илюстрация на хрониките и писмените източници за този период, посочи проф. Овчаров.

През XIII-XIV в. Перперикон е място, за което България и Византия водят доста войни, и в който период българите, византийците и дори османските турци на няколко пъти го завладяват.

Тези войни за Перперикон не са просто за завладяване на поредната територия, а за владеене на златните рудници до Перперикон, откъдето Византия си е доставяла злато за сечените от императорите монети. Доказателство за това е открито в района императорско имение, което е разпределяло злато от рудниците към Византия.

Освен с рудниците Перперикон е привличал вниманието и с това, че в този период е важен християнски център в Източните Родопи. През XIII-XIV в. Перперикон вече е обособена архиепископия.

Най-сериозната и известна война за Перперикон е през 1343 г. между войските на българския цар Иван Александър и византийския император Йоан Кантакузин, който е описал събитията в своята хроника. Тази война е спечелена от българите и за половин година Перперикон е под скиптъра на цар Иван Александър.

Проф. Николай Овчаров припомни, че именно на Перперикон преди много години бе открит единствения засега златен печат-хрисовул на цар Иван Александър. След като е бил откраднат от музея в Пловдив, уникатът сега е в частен колекционер в САЩ.

Втората находка, представена в пресклуба на БТА от проф. Овчаров, е бронзов кръст-енколпион, на който е изобразена Св. Богородица Оранта (молеща се). В четирите краища на кръста са изобразени Светите апостоли.

Вече има намерени над 20 броя подобни кръстове-енколпиони, като те са служили за съхраняването на мощите на светци. По думите на проф. Овчаров енколпионите са по-ценни и от златните монети, защото в този период съхраняването на мощи е много ценно и българските царе буквално полудяват по събирането на мощи от светци, които са смятани за Божия благодат.

Проф. Овчаров разказа още, че Перперикон освен развит град, както и светилище на главния тракийски бог Дионис (Загрей), е и християнско средище и център през XIII-XIV век. В североизточната част на Акропола на Перперикон е открита църква пак от този период. И всъщност новонамереното съкровище е точно там, където са били покоите на епископа на архиепископията Ахридос. 

Водещи