Находката от Созопол се оказа частица от мощите на Св. Николай Чудотворец 05.10 | 07:00

Досега се предполагаше, че е миро от прочутия светец

От Андриян Георгиев

Ампулата с предполагаемо миро от Свети Николай Чудотворец е била изследвана в Централната лаборатория по консервация и реставрация на Националния исторически музей (НИМ). С изненада изследователите са установили, че в глинената мощехранителница няма остатъци от миро, а три костици.

Проф. Йордан Йорданов е установил, че костиците са човешки, принадлежат на възрастен индивид и са части от череп.

Според Божидар Димитров, директор на НИМ, това потвърждавало мнението, че се касае за мощи на Свети Николай Чудотворец.

До ХІ век е било възможно да се вземат мощи от тялото на Свети Николай Чудотворец, което се е съхранявало в ковчег, който е могъл да се отваря, в малоазийски град. Тялото е пренесено едва в ХІ век в италианския град Бари и там поставено в затворен саркофаг. От него на 8 май изтича течност, наричана свето миро.

Но очевидно при строежа на созополската църква "Свети Николай Чудотворец” в VІ век е било възможно да се пренесат костици, които да бъдат поставени в глинена мощехранителница, а тя, на свой ред, в специално иззидана малка камера, в основата на престолната маса, която се смята за основен камък на всяка църква, каза Божидар Димитров пред агенция "Фокус". 

Мощи на Свети Николай Чудотворец притежават освен италианският град Бари и няколко американски църкви. Тепърва щяло да се установява как са се сдобили с тях, но Божидар Димитров предполага, че е станало чрез гръцки емигранти, напуснали Мала Азия след погрома на гърците в тази област през 1922 година. Ако американските църкви позволят, българските учени щели да сравнят като ДНК анализ нашите мощи с техните, посочи той. 

Запитан каква ще бъде съдбата на мощите, Божидар Димитров отговори, че тъй като музеите не колекционират мощите, а само артефакти, след внимателно проучване, мощите щели да бъдат предадени на Православната църква и по-специално на созополския свещеник. Той ще ги постави до вече оформената богата колекция от свети мощи. 

Най-четени