Парите за култура идват от онлайн хазарта 19.12 | 17:15
Всяка година в бюджета за култура ще се превеждат средства от електронни залагания

В бюджета на Министерството на културата всяка година ще се превежда целева субсидия за Национален фонд "Култура" от 10 процента от внесената през предходната година променлива част от двукомпонентната държавна такса за онлайн залагания и от държавната такса за офлайн залагания.
Това реши парламентът, който прие окончателно на второ четене промените в Закона за хазарта.
Предложението беше на Вежди Рашидов от ГЕРБ.
По-рано днес парламентът въведе двукомпонентна такса за онлайн залаганията по предложение на Георги Кадиев от левицата.
Тя включва еднократна такса в размер 100 000 лв. и променлива част в размер на 20 на сто върху разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби.
За игри, за които се събират такси и комисионни за участие, тя ще бъде 20 на сто върху стойността на получените такси и комисионни.
За офлайн залаганията остава старият режим - държавна такса в размер на 15 на сто от стойността на направените залози за всяка игра, а за хазартни игри, за които се събират такси и комисионни за участие - в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисионни.
От 1 януари всички онлайн залагания ще се облагат не с 15 процента върху залозите, а за разликата между залози и изплатени печалби, което е европейска практика, коментира председателят на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев.
Той поясни, че така големите онлайн оператори, които и сега оперират на българска територия, но чрез външни сайтове и плащат данъци в страната, в която са лицензирани, ще започнат да ги плащат в България.
Депутатите подкрепиха и предложение на Менда Стоянова от ГЕРБ, което предвижда да се превеждат на Държавната комисия по хазарта годишни вноски от 50 000 лева за организаторите на онлайн залаганията, по 10 хиляди - за организатори на игри в игрално казино, а за всички останали организатори на хазартни игли - 5 000 лв.
Средствата ще се използват за дейности, свързани с предпазване на младите хора от хазарт; превенция и лечение на хазартна зависимост; провеждане на отговорна реклама и маркетинг; бързо и ефективно разрешаване на спорове между организатора на играта и участника.
Срокът за внасяне на сумите е 31 март на текущата година, а за тези, които са получили лиценз след тази дата, е един месец от получаването на лиценза. По предложение на Георги Кадиев депутатите записаха и санкция за невнасяне на сумите в срок - двойният размер на законовата лихва.
Този закон е пример как сътрудничеството между отделните парламентарни групи, включително и опозицията, може да подобри един закон, обобщи Цонев пред журналисти след окончателното гласуване на измененията в закона.
Водещи
-
Енергетиците от „Марица изток 2” подкрепиха транспортните работници с протест
Демонстрацията е и в знак на солидарност към служителите в обществените медии
15.05 | 15:00
-
Кремъл: Владимир Путин няма планове да пътува до Истанбул за момента
Руската делегация е там и е готова да се срещне с украинския екип, заяви Дмитрий Песков
15.05 | 16:15
-
Убийство на българка в Нидерландия: Съседка е заподозряната
Заподозряната за фаталното намушкване също е била ранена
15.05 | 15:45
Най-четени
-
Подготвя се стачка и на метрото
Това съобщи Иван Кирилов, председател на Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа"
15.05 | 13:40
-
„Възраждане“ със съвет към президента Радев
От партия "Възраждане" заявиха, че са изчакали да видят дали ще има институционален отговор от...
15.05 | 09:59
-
Михайлов: Призовавам президента да влезе в НС и да разбута кочината
Във връзката със стачката на градския транспорт в София той заяви, че проблемът идва от...
15.05 | 10:59
-
Зам.-кметът по финанси на София с предложения за решаване на проблемите в градския транспорт
Решенията са ясни, но изискват политическа воля за консенсус, според Василев.
15.05 | 11:28