Показват тракийското съкровище в Търново 21.03 | 11:44

То ще бъде изложено в новата „златна зала“ на Археологическия музей

От Гергана Златкова

В новоизградената "златна зала" в Археологическия музей във Велико Търново утре ще бъде представено тракийското съкровище от великотърновското село Големани, открито през 1991  г., съобщи директорът на Регионалния исторически музей  Иван Църов, цитиран от БТА.

По думите му съкровището е от погребение на могъщ тракийски владетел и е най-богатото, открито на север от Стара планина.

Съкровището се пази в трезор и от съображения за сигурност е било показвано само веднъж досега - през 1996 г., посочи Църов. 

Открито било случайно при изкопни дейности за изграждане на водопровод в землището на селото.

Работниците трябвало да минат през могила, за да свържат двата края на водопровода, когато още с първата копка открили златна пластина, уточнява Иван Църов, който тогава оглавява научния екип,  изследвал гробницата. 

След като започнали разкопките, археолозите открили над 1000 предмета от погребение на тракийски династии, датирано към 5 век пр. Хр.

Сред предметите 12 са от злато – това са накити, нагръдник, торква, гривна, прешлен, пръстен, висулки, халки и пластини.

Според Църов една от най-ценните находки е наличието на цялостното въоръжение на владетеля заедно с амунициите. 

Открити са тоалетни принадлежности и сервиз за пир от керамика и бронз, които е трябвало да служат на покойника в отвъдния свят.

Сред находките има гръцка рисувана керамика, която династът е придобил като военна плячка или от търговска дейност, смятат историците.

Особено ценен е съд, наречен "пелике". В него се е наливало вече разреденото вино, с което траките пирували.

Съдът представлява червенофигурна ваза с Дионисиеви сцени и е една от най-красивите керамични вази, откривани някога в България при археологически разкопки, разказа историкът. 

В земите около Велико Търново, през които тече Янтра, не са били строени монументални гробници, но погребенията са били пищни и в тях са поставяни не по-малко дарове, отколкото в Долината на тракийските владетели край Казанлък, отбеляза Църов.

В свое изследване, посветено на тракийската култура по поречието на река Атрюс (р. Янтра) от 15  век пр. Хр. до 4 век сл. Хр., той представя факти за поминъка на тракийските племена от този период. 

Според специалиста един от най-разпространените занаяти бил златотърсачеството в множеството малки притоци на река Янтра и обработката на открития метал.

Обикновено с изработените изделия се е развивала търговия или дипломация със съседни племена и народи, смята историкът.

В долината на Янтра има стотици тракийски оброчища, но на възвишенията около Велико Търново траките са погребвали своите "златни мъже", твърди той.

Съкровището ще бъде експонирано в специално подготвена "златна зала" в Археологическия музей в старата столица на 22 март, когато е празникът на града.

Ще бъде поставено в макет на откритата гробна камера в оригинален  размер.

Във витрини ще бъдат представени други находки от този исторически период, открити от великотърновските археолози.

Сред тях е и златното съкровище от село Къпиново, също край Велико Търново.

Водещи

Най-четени