Поморие става рай за археолозите! Блеснаха църква, некропол, саркофаг (СНИМКИ) 05.11 | 20:49
Те са били открити по време на строителните дейности по водния цикъл в града

Ако някой някога се е съмнявал в историческото богатство на родната България, е време да разсее съмненията. Църква, некропол, саркофаг и част от крепостната стена са били открити по време на строителните дейности по водния цикъл в Поморие.
"Саркофаг на Теофилакт Лагоматис" - тези думи са изписани върху каменния ковчег, който е бил разкрит на улица "Гладстон", уточниха от общината. Саркофагът е поставен в северното предверие на църква и по палеографски данни надписът се отнася за не по-рано от IX век - началото на средновековието.
Според ръководителя на разкопките Никола Русев църквата вероятно също е от този период и продължава да съществува до X-XI век. По предварителни проучвания в саркофага са били положени костите на поне седем възрастни мъже и жени и поне три деца.
"Отварян е многократно, костите са размествани, освобождавана е площ. Интересно е, че в него има само един череп, други два и част от костите са открити в близост до саркофага, което може би ще даде сведения за непознат досега погребален обичай", каза Русев.
По думите му за съжаление няма почти никакъв гробен инвентар, който да помогне в датирането, но това ще бъде анализирано въз основа на материалите, които са вкопани в пласта.
Русев съобщи, че в района е бил открит и бронзов реликварий, който предстои да бъде изследван. Екипите по изпълнението на проекта за водния цикъл на Поморие са се "натъкнали" и на крепостната стена на Улпия Палеокастро Анхиало от римския или ранновизантийския период. За по-голяма устойчивост срещу обсадна разрушителна техника, основите на стената са били положени върху дървени колове, разположени на разстояние и запълнени с трамбована пръст.
Археолозите са попаднали на керамични предмети, мраморни облицовки и колективна находка от 70 броя медни монети, които в момента се проучват, предаде БТА. Предстои да бъде направена проверка на обектите от комисия при Министерство на културата. След реставрация и анализ на артефактите, те ще бъдат експонирани в Исторически музей - Поморие.
Водещи
-
След хаоса с тока Живия Нострадамус предрече ще по-големи катаклизми
Това беше само репетици, твърди предсказателят
01.05 | 17:40
-
Сини флагове за 25 плажа и 5 пристанища у нас
Ето кои са най-чистите райски кътчета на морето
01.05 | 17:20
-
Димитър Манолов настоя да се преосмислена дефиницията за енергийна бедност
Той се обяви и срещу увеличаване на възрастта за пенсиониране
01.05 | 16:40
Най-четени
-
Тодор Капитанов: Законодателството у нас не позволява общонационална стачка
Всеки трябва да се бори със зъби и нокти за своето оцеляване и достойното си възнаграждение,...
01.05 | 12:00
-
Радев: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот
Това посочва президентът по повод международния ден на труда на страницата си във Фейсбук
01.05 | 11:00
-
България и още 15 страни в ЕС искат бюджетни дерогации заради военни разходи
Така за 4 години ще могат да използват 1,5% от Брутния си вътрешен продукт за военни разходи
01.05 | 12:20
-
Терзиев: Предложението е 5 лева на час за паркиране в „червена зона”
Твърдо заставам зад промените, каза столичният кмет
01.05 | 12:40