Пътуваща изложба представя историята на библиотеките в Силистренско 12.07 | 15:25

Първата такава в областта е създадена от Любен Каравелов през 1870 г.

От Ивайло Ангелов

"Библиотеките от област Силистра - портал към бъдещето" се нарича пътуващата изложба, подготвена от Регионалната библиотека "Партений Павлович" в Силистра. Представени са 59 активни библиотеки от област Силистра. 18 постера са направени от екип " Проекти, информация и дигитализация " на библиотеката. Експозицията е създадена по договор на Регионалната библиотека с Министерството на културата. Целта на експозицията е точна, ясна и нагледна картина на актуалното състояние на библиотеките от Силистренска област.

Първата библиотека в областта е създадена през 1870 г. - това е сегашната регионална библиотека в Силистра, за която пише Любен Каравелов. През същата година е създадена и библиотеката в село Гарван. Три години по-късно това се случва и в Тутракан. Следват Алфатар през 1894 г. и Дулово - през 1895г. През периода 1900 - 1913 г. се създават 5 библиотеки, а до 1940 г., когато Южна Добруджа е под румънско робство - само три.

След 1940 г. след връщането на Южна Добруджа на България само за четири години се създават 27 читалища. През периода 1944 - 1990 г. се създават 15 читалища и едно през 1997 г. След 2000 г. заработват още 6 нови читалища. В националните регистри на Министерството на културата от Силистренска област са регистрирани 51 библиотеки от 74 действащи и 110 читалища. В системата на Фондация "Глобални библиотеки - България" от Силистренска област са 35 целеви библиотеки.

Специалистите смятат, че за да се реализира потенциалът на читалището като средище на общността, е необходимо то да има пространство за дебати, дискусии, срещи, публични обсъждания.

Представянето на изложбата бе последвано от регионален семинар " Национални регистри на народните читалища и обществени библиотеки ". Представен бе и електронен библиотечен портал за достъп до информация за здравни и транспортни услуги в Силистра, Дулово и Тутракан.

Водещи

Най-четени