Увеличават се приходите от използване на лицензирана музика у нас 08.08 | 15:06
Данните са от доклад на ПРОФОН, организацията на музиканти и продуценти
Певците и музикантите у нас получават повече пари от авторските права на своите произведения през първото полугодие. Това показа докладът на ПРОФОН – организацията на артистите-изпълнители и музикални продуценти.
Приходите от авторски права се оказват все по-важни за музикантите у нас - по данни на организацията продажбите на българска музика през 2010 г. намаляват с 85%, се казва още в документа. По тази причина и артистите разчитат все повече на средствата, които получават, когато в някоя медия или в търговски обект използват техните произведения.
В периода януари - юни 2011 г. от използване на музика от страна на радиостанции, телевизии, заведения, ресторанти, хотели и др. са събрани близо 3 млн. лв. за носителите на сродни на авторското права в музиката – певци, музиканти, звукозаписни компании и лейбъли, допълват от организацията.
Като цяло бизнес средата за правоносители се подобрява, що се отнася до възнаграждения за използване на звукозаписи и видеоклипове, показа още докладът, озаглавен "Тенденции в колективното управление на правата на артистите-изпълнители и музикални продуценти в България през 2011 година”.
Рязко са се увеличили и приходите за правоносителите, след като от началото на годината ПРОФОН е изплатила близо 2,6 млн. лв. за българските и чуждестранни музиканти и звукозаписни компании или средно по 14 200 лв. на ден.
Това е резултат и от рекордното разпределение на възнаграждения на обща стойност 5,5 млн. лв., което дружеството обяви в края на миналата година.
От началото на годината ПРОФОН е лицензирала използването на музика в над 100 медии у нас (интернет, радиостанции и телевизии), както и в над 2 500 търговски и туристически обекти. Само за първите шест месеца, приходите за музиката в заведения, ресторанти, хотели и магазини формират 766 хил. лв., което е повече от възнагражденията от сектора, генерирани за цялата 2010 г. (755 хил. лв.).
Причина за това е по-активното поведение и добрата комуникация на организацията в лицензирането на защитения репертоар, използван в тези обекти – със съдействието на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и регионалните ѝ структури са проведени срещи с представители на туристическия бранш в 12 града.
Докладът показа още, че от началото на годината членската маса на организацията се увеличава с 22. Има и някои промени в Управителния съвет на дружеството и разширяването на партньорските взаимоотношения със сродни организации от целия свят.
Водещи
-
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите искат да спрат Сарафов
Има вариант президентът да не издаде указ за избор на главен прокурор
08.01 | 21:00
-
Как да открием своя личен финансов код и как да го използваме?
Тези числа носят богатство и просперитет
08.01 | 20:45
-
Срещу избора на Сарафов: „Правосъдие за всеки“ отново на протест
Призовават за по-голяма експедитивност и решителност в законовите промени
08.01 | 20:30
Най-четени
-
Без бензин може да останем от март
„Готови сме, знаем проблема и работим по него. Надяваме се в парламента да припознаят също...
08.01 | 12:00
-
Неофициално: Подновяват преговорите за кабинет
В понеделник президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време на преговарящите...
08.01 | 09:59
-
Инцидентът блокира временно тунел "Топли дол"
От МВР потвърдиха, че при инцидента няма пострадали хора. Автомобилът е изтеглен извън пътното...
08.01 | 09:45
-
Герджиков: В момента ври казан
Вързаха ръцете на президента с тази т.нар. домова книга, която е голяма смешка и се чудя как...
08.01 | 15:00