Уникално! Вижте царския некропол на гетите 11.12 | 14:18

За пръв път най-новите открития от резервата "Сборяновo" ще бъдат изложени

От Цанка Донкова

Царският некропол на гетите ще оживее в уникална изложба. От 12 декември до 12 януари 2014 г. за първи път ще бъдат показани най-новите археологически открития от националния резерват "Сборяново" в столичната галерия Credo Bonum.

През последните години именно там археолозите разкриха изненадващи находки свързани с живота на едно от най-интересните сред тракийските племена – гетите.

Националният археологически резерват "Сборяново” е разположен на двата бряга на река Крапинец, на 50 км. от река Дунав и на 6 км. от град Исперих.

"Сборяново пази и духа и руините на "Даусдава” - Града на вълците или Града на светлината, главната духовна и политическа столица на гетите, наричани от Херодот "най-мъжествени и най-справедливи сред траките", смята проф. Диана Гергова, ръководеща разкопките през последните години.

Според археоастрономическите изследвания подредбата на могилите в Сборяново като цяло внушава идеята за Млечния път - според древните - пътят на душата към космоса. Отделните групи от могили с различни размери могат да бъдат тълкувани като огледални отражения на най-ярките съзвездия.

Изложбата ще хвърли светлина върху новите изключително важни открития, направени с разгръщането на проучванията на южната група могили от източния некропол, обединени под знака на Орион, с център Голямата Свещарска (Омуртагова) могила.

Златни дарове, положени в насипа на всеславната могила, монументална гробница, открита в обикалящите я могили единствена у нас, впрегната в два коня, тракийска двуколесна колесница, погребенията на жреци и аристократи, на жертвопринесени коне и кучета, засипаните под могилните насипи глинени олтари, разкриват същността на мистериите на обезсмъртяването, както и непознати страни от политическия живот на гетската държава във времето на нейния апогей през ранната елинистическа епоха от последните десетилетия на ІV до средата на ІІІ в. пр. Хр.

Водещи

Най-четени