Хапливи документални филми в София през октомври 01.10 | 11:00

Фестивалът Sofia Biting Docs представя 19 интригуващи заглавия

От Гергана Златкова

От 10 до 17 октомври в София за първи път ще се проведе фестивалът за документално кино Sofia Biting Docs.

В рамките на седмица българските зрители ще видят 19 премиерни заглавия, засягащи важни теми като нарушаването на човешките права, интеграцията на малцинствата в обществото, проблемите с околната среда, ще се запознаят с интересни истории и хора, ще бъдат информирани и провокирани да дискутират темите, които засягат филмите.

Фестивалът ще бъде открит в Дома на киното с дебютния филм на Нина Пехливанова и Петя Накова "Ром Кихот”, проследяващ събитията в живота на четирима от обитателите на ромската махала в Кюстендил.

В циганския квартал има благоустроена част, в която живеят героите, както и гето, а по средата е площад с магазини и кафенета. Между тях съществуват пародийни контрасти и неизбежни прилики.

В програмата са включени както високобюджетни продукции като отличените в Сънданс "Кралицата на Версай” и "Детропия”, носителят на "Сезар” за най-добър документален филм "Невидимите” и фаворитът на фестивала в Джайпур "Стихиите”, така и интересни интимни истории като "Червено зеле и чимшир” – портрет на две семейства с немски и турски корени, които често си задават въпроса ”Кой е чужденецът в семейството?” и "Малкият Ханой” представящ седем години от живота на две виетнамки и една баба от Чехия, която ги учи на езика, обноските и кухнята на една екзотична за тях страна.

Един от акцентите на фестивала е индийският "Да създадеш творец”. Филмът разказва за бурния живот на Каламандалам Гопи, в който той, със страст и упорититост, се превръща в най-добрия изпълнител на една от най-старите класически танцови форми в Керала - древното изкуство Катхакали.

В "Най-тежкото състезание” режисьорът Ахим Михаел Хасенберг следва участниците в едно изключително предизвикателство за човешкия дух. "През 2009 започнах най-тежкия и дълъг преход в света: по 70 км. на ден, 64 дни, общо – 4500 км, без почивен ден от Сицилия до нос Нордкап в Норвегия. Прекарвахме нощите върху постелки, по спортни площадки и детски градини. Всеки беше насаме със собствените си сили и страхове.”

Режисьорът Мартин Ришави лично ще представи своя проект "Мечешките острови”. Камерата проследява група мъже, които се грижат за природния резерват, пътувайки към изоставена полярна станция в безкрайната шир, където миналото среща настоящето. Портрет на земята, нейната история и хората, които я населяват.

Зрителите ще имат възможност да прекрачат границите на непризнатата от никого Приднестровска молдовска република, благодарение на филма "Крепост”.

Там всички си спомнят с носталгия за добрите стари времена на Съветския съюз и все още старото правило за забрана да се правят снимки по ж.п. гарите е в пълна сила.

"Куба: Отечество или смърт!” на режисьора Виталий Мански показва объркания живот в Куба днес като използва кадри от градски пейзажи в кубински градове на фона на човешки истории. Режимът постепенно повдига завесата, а светът се разкрива бавно пред хората от Острова на свободата. Въпреки икономическите трудности на страната, животът по улиците на Куба днес не спира да предлага страст, енергия и темперамент.

Официалното закриване на фестивала ще се състои в клуб MAZE с единствената прожекция на отличения с две награди на "Берлинале” индъстриъл проект "Духът на Лейди Джей в тялото на Дженезис”.

В рамките на фестивала в Червената къща ще се проведат три дискусии. След прожекцията на "Прозрачно” ще разберем "Какво е да си бежанец в България”, "Стихиите” ще ви накарат да си зададете въпроса "Мислите ли екологично”, а след "Невидимите” ще разберете за "Предизвикателствата пред ЛГБТ общността в България”.

Sofia Biting Docs се организира от "Позор" със съдействието на фестивала за човешки права "Един свят" в Прага, Чешкия център в София и фондация "Кино Изток".

Партньори фестивала са Американското посолство в София, Френски институт – София, Гьоте институт – София и Институт Сервантес – София.

Водещи