"Sofia - Kingston - Babylon" - разходка из българската реге сцена 07.03 | 13:07
Филм запечатва най-важното от реге музиката у нас
Пролетта наближава с пълна сила, а първите наистина хубави и слънчеви дни вече са факт. Освен че искаме да ви зарадваме, ви предлагаме още един повод за широка усмивка. Името му е "Sofia - Kingston - Babylon” - документална лента за реге музиката в България.
Негови създатели на Кирил Беспалов и Лазар Ангелов, които са си поставили нелеката задача да запечатат най-същественото от реге сцената у нас. Кирил е режисьор и журналист, докато Лазар е виновникът за наличието на множество реге партита в цяла България.
Първият се грижи за основните елементи на филма, а вторият на шега се нарича негов идеолог.
Какво точно искат да ни покажат в продукцията и какво се случва на българската реге сцена научихме от самите тях, само няколко дни преди официалната премиера на "Sofia - Kingston - Babylon”.
Как се роди идеята за филма?
Кирил: На едно хардкор парти на група O.H., когато в мен се роди идеята да направя нещо ново. Обръщах се и търсех Лъчо от Q-Check (бел.а. - вокалистът на групата). В крайна сметка не го видях, но се натъкнах на Лазар и му казах: "Дай да направим един кратък 10-минутен видеорепортаж за реге сцената”. Оказа се вярно, че апетитът идва с яденето и така решихме да направим цял проект.
Лазар: Да вземем "Оскар”-и.
Кирил: Проектът в момента е 30-35 минутен, което вече е късометражен филм.
Кой участва в "Sofia - Kingston - Babylon”?
Кирил: От Roots Rocket участват Sen I и Zafayah, също Jahmmi Youth и NRG_D. Включихме и Ерол от Уикеда, като малко по-известен медиен образ. Oказа се, че момчетата са много готини и талантливи. Техните музикални интереси отиват много отвъд ямайската култура. Те държат бъдещето на българската музика и ще излязат от ъндърграунда много скоро, колкото и да не искат. Ето Jahmmi вече излезе от ъндърграунда. Сочат го с пръст, че е поп.
Лазар: В поп няма нищо лошо. Означава популярен.
Къде снимахте и какъв материал е включен в лентата?
Лазар: Най-вече клипове, няколко записа от концерти и интервюта.
Кирил: Имаме уникални кадри на група Rock a Shock от един бар на къмпинг "Китен” .
Каква е идеята на филма?
Лазар: Идеята ни е да направим нещо като снимка на българската реге сцена. Искаме да представим нещо моментно, за да могат хората да видят какво се случва и как стоят нещата. Представяме и откъде горе-долу са започнали нещата.
Кирил: Филмът неслучайно се казва "Sofia - Kingston - Babylon”. Това е една обиколка. Политаме от София към Кингстън и се връщаме към произхода на реге музиката. Във филма Zafayah разказва нещо много интересно, за това, че България се намира на границата между Запада и Изтока. Ето защо търсим общите неща.
В същото време българските изпълнители, въпреки че правят музика, характерна за една чужда култура, са българи. Във филма има много български знамена. Въпреки че момчетата са с расти, казват, че са православни християни. Има и дъновисти, което е много интересно.
Как гледате на факта, че много хора твърдят, че у нас българската сцена не е развита и дори я няма? Не ви ли плаши фактът, че ще погледнат скептично на реге музиката в България?
Кирил: Един от големите проблеми на реге сцената е, че традиционните медии просто не й обръщат внимание. Малко се потапят в ъндърграунда.
Лазар: Това, че сцената е малка, не означава, че я няма. Те я като всяка друга алтернативна сцена. Като хардкор сцената например, която в края на 90-те години е била много силна, като метъл сцената в Бургас. Преди няколко години имаше пик и в момента тя се възражда отново с много млади изпълнители.
В момента Roots Rocket участват в един европейски конкурс и вече се класираха на полуфинал, който ще се проведе в края на март. Ако спечелят, това означава, че ще пътуват в цяла Европа, за да представят музиката си. Точно това показва, че дори сцената тук да е много малка, има много качествени изпълнители.
Кога и къде ще можем да гледаме филма?
Лазар: На 9 март в клуб Mixtape 5. Представянето ще е част от партито Reggae is good for you. Тези партита стартираха преди година. Оттогава се стремя да каня разнообразни артисти и готини изпълнители.
В това издание ще участват хора от българската сцена по случай филма. Ще пеят NRG D от Велико Търново, Samity, който сега представи първия дъб албум в България, аз ще пускам, както и още двама души.
А ето и трейлъра на "Sofia - Kingston - Babylon":
Водещи
-
Мечът на хан Аспарух ще сече лошото в Годината на Змията
Новият астро-период е възлов за България, зеленото привлича късмета
02.02 | 17:40
-
Извънредни мерки на Санторини заради сеизмична активност
Сеизмолозите не изключват силно земетресение след 25 труса за 6 часа
02.02 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00
-
Колко ни струва боледуването на децата от грип?
Родителите мислят различни варианти, когато не могат да си вземат болничен и няма баби, на...
02.02 | 18:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20