Бившият канадски посланик в Иран: "Арго" изопачава истината 23.02 | 14:21

Самият Джими Картър се съгласява, че показаното във филма не отговаря на истината

От Александър Бакалов

Бившият канадски посланик в Иран, който поемайки личен риск, е защитил американците при заложническата криза през 1979 г. в Техеран, заяви, че ако творбата получи "Оскар" за най-добър филм, режисьорът е редно да каже няколко думи за ролята на Канада в събитията, за които се разказва в "Арго".

Ако не го стори, това ще говори зле за него, смята Кен Тейлър, цитиран от Associated Press.

Тейлър казва, че се чувства обиден от филма, защото в него Канада е представена така, сякаш спокойно е наблюдавала  героичните действия на ЦРУ при спасяването на шестима американски граждани, взети за заложници. Всъщност бившият дипломат, участвал в събитията, добавя, че не очаква Афлек да признае помощта на Канада. 

Тейлър укрива американците в канадското посолство в Техеран и улеснява бягството им, като им осигурява фалшиви паспорти и самолетни билети. Навремето той стана герой и в Канада, и в САЩ, отбелязва Associated Press. Но ролята му в усилията за освобождаване на американците в "Арго" е омаловажена.

"Филмът  като цяло е направен така, че да изглежда, че канадците са просто пасивни участници. Канадците бяха смели. Точка по  въпроса", заявява бившият посланик. 

Политическият трилър на Афлек се очаква да спечели "Оскара" за най-добър филм.

Други два нашумели филма, номинирани за престижното отличие в същата категория - "Враг номер едно" на  Катрин Бигълоу и "Линкълн" на Стивън Спилбърг - също бяха  критикувани за начина, по който представят някои факти. 

Бен Афлек заяви вчера, че е смятал, че проблемът му с Тейлър е решен.

"Възхищавам се на ролята на Кен за спасяване на  шестимата му гости. Смятам го за герой. Имайки предвид многoто ни разговори и промяната във финалните надписи, която Кен поиска, съм учуден, че той продължава да има претенции към филма", се казва в изявление на Афлек. 

Бившият посланик заявява, че когато неотдавна е гледал филма, е бил неприятно изненадан от изопачаването на случилото се, защото почти всичко, което е било героично, смело и новаторско е било извършено от Канада, е не от САЩ. 

Бившият американски президент Джими Картър през ноември също каза, че филмът изопачава истинската история, а преди един ден заяви по CNN, че за операцията по спасяване на американците 90 на сто от приноса е бил на Канада, което не личи от филма, съобщават от БТА.

Водещи

Най-четени