Ню уейв еволюции 10.04 | 15:03

Група „Клас“ за новото си начало 10 дена преди концерта

От Мартина Панайотова

Всеки, който стана част от грандиозния концерт, с който бе почетена 20-годишнината от смъртта на Димитър Воев, култовият фронтмен на "Нова Генерация" в столичния клуб Mixtape 5, би потвърдил, че името, което накара публиката направо да ликува от кеф, бе това на група "Клас".

Ню уейвърите решиха да се съберат и да излязат на сцена след цели две десетилетия. Факт, който добавя към и без това култовия им имидж нотка легендарност.

Всъщност, събитията, случили се на "Улица Нов Живот" повлякоха крак на цяла поредица други, нагледно показващи процеса по едно своеобразно възраждане на родния ню уейв.

Сега очакваме следващата изява на група Клас, която ще се случи на 20 април в Интер Експо Център. iNews е медиен партньор на концерта.

Това е първият им самостоятелен концерт от 19 години насам, на който ще ни върнат в онова сладко време, когато "Госпожа Емилия" редеше пасианси за любов, а "Чай" бе едно от най-предпочитаните питиета.

Десет дена преди голямото събитие се срещам с Иван Градинаров, който ми сподели как вижда нещата след толкова години и преди голямото начало...

Защо решихте да се съберете след цели 19 години?

– Поради факта, че няма "бивши” музиканти, необходимостта от правене на музика ни събра отново.

Направихте своя "настоящ дебют" по време на фестивала "Улица нов живот", посветен на 20-годишнината от смъртта на Воев. Какви са общите ви впечатления от събитието?

– Изненада от топлото посрещане и от това, че хора, които поради възрастта си не би трябвало да са наши фенове, знаеха песните ни и ги пяха заедно с нас. Като цяло, събитието беше едно добро, ъндърграунд събитие.

Смятате ли, че това събитие би могло да се превърне в ежегодно?

– Напълно е възможно, но ако организаторите имат подобни амбиции, ще трябва да подходят значително по професионално, по отношение на организацията. Иначе, събитието има потенциал.

По какъв начин, през вашите очи, се е променила българската сцена и накъде отива?

– Българските музиканти са преминали в клубовете, доколкото такива изобщо съществуват и, ако това може да се нарече "сцена”, то тя не е особено интересна и разнообразна. Като изключим няколко по-известни имена, според мен, няма нищо достатъчно интригуващо, което да се е появило и да прави впечатление. Ако трябва да обобщя с една дума, то тя ще бъде "сиво”.

Има ли в нея място за осемдесетарски ню уейв?

– Има място за всякаква музика, стига тя да има своите почитатели. Важно е обаче музикантите да не живеят в миналото и дори и да правят осемдесетарски ню уейв, или каквато и да е друга музика, да вкарват в нея съвременно звучащи елементи. Все пак, музиката трябва да се развива и да е с времето си.

22779558-e0b1-3a1a-ac4c-94dffc0876ee

А все пак има ли млади групи, които са ви направили добро впечатление? Има ли ваши последователи днес?

– Предвид факта, че не съм действащ музикант, нямам достатъчно голям допир с новите групи. Все пак ще спомена Gravity Co., въпреки че не е твърде нова група, но се открояват от общата маса. Odd Crew е една добра банда, която свири и звучи съвременно в своя стил.

Какво точно ще свирите на концерта – песни от новия албум или повече класики? Какво да очакваме от новата тава?

- Ще изпълним предимно песни от старите си албуми, някои от които никога не са свирени на живо. От новия албум, ще представим не повече от три песни. Той е в процес на запис от три години насам, но не бързаме с неговото завършване.

Преди време представихме пилотния сингъл - "Тайна". Албумът ще има по китарно звучене и се надяваме, че ще звучи достатъчно актуално. Все пак, няма как да избягаме от стила на Клас, защото макар и близо 20 години по-късно, ние сме същите хора и вкусът ни към музиката не се е променил, само е еволюирал.

Смятате ли да опитате и нещо експериментално, както реши да направи Виолетов Генерал, например?

Винаги сме експериментирали, но предимно със звученето на нещата, така че и сега продължаваме да правим същото. Емо Вълев, когото познаваме добре от много години, също винаги е експериментирал с Виолетов Генерал, но неговата музика е експериментална като същност, докато ние не наблягаме толкова на експерименталните форми.

Защо решихте да пуснете албумите си за свободно ползване в мрежата?

- Защото феновете ни го заслужават.

Може ли да се каже, че сте си научили уроците?

- Няма такова понятие, като научени уроци. Ако не искаме да живеем в някакъв свой собствен, замръзнал свят - а ние не искаме това - трябва да препрочитаме уроците постоянно и да се учим от промените, които се появяват в тях.



Водещи

Най-четени