6 юли е Ден за целуване! 06.07 | 08:14
Днес е Световният ден на целувката, който се чества от 1988 г.

Днес е Световният ден на целувката, който се чества с решение на ООН от 1988 г. Напълно естествено е целувката да има свой празник, като се има предвид, че човек се целува средно 100 хил. пъти през живота си.
Според учените целуването уста в уста влияе благотворно върху психическото ни здраве, а при по-продължителна целувка (поне 3 минути) - и на физическото. Тя ни прави по-щастливи, а практикувана след хранене, може дори да намали риска от кариес, защото нормализира киселинността в устната кухина.
Съществуват интересни хипотези за появата на целувката уста в уста. Смята се, че е възникнала с физиологическата цел да се размени антигенен материал за анализ, чрез който имунната система определя какъв е шансът за здраво потомство на целуващите се.
В тази връзка за нейни "откриватели" се подозират маймуните. По-интересно предположение е това, че първи средновековните рицари започнали да целуват по устата жените си, за да разберат дали половинките им пият вино (вероятно с идеята да си го изпиват сами).
Самата целувка може да носи различни послания - освен израз на романтично привличане тя е и знак за уважение и поздрав. Общо взето хората от различни култури се целуват по различен начин и в обществата им съществуват специфични порядки, свързани с целувката.
Приема се, че първоначалното значение на целуването е свързано с доверие между целуващите се страни. Не се знае със сигурност кога и в кой край на света е започнала практиката на това "доверие", но е установено, че в Древен Египет не е било познато. В Древен Рим се целували по очите в знак за приветствие, а в Африка, за да почетат вожда си, целували земята, по която стъпвал.
При някои етноси целуването се извършва с различни от устата части на тялото - например ескимосите търкат носовете си за поздрав. В Лапландия и Югоизточна Индия при среща единият притиска носа си към бузата на другия, въздишайки дълбоко, а сексуалното желание в Папуа Нова Гвинея се демонстрира с леко захапване на веждите.
На много места по света и днес целуването попада под ударите на закона. В Индия и Япония са забранени целувките на публични места, а в Италия има специална разпоредба за шофьорите и пътниците в моторните превозни средства, за които целуването е строго забранено.
Несъмнено най-колоритни са законите в някои американски щати - в Кънектикът е забранено жените да бъдат целувани в неделя, а в Седар Рапид (щата Айова) местният шериф може да арестува всеки, който целува непознат. Щатът Индиана обаче е първенец с оригиналния си закон, който гласи, че "на мъжа с мустаци е забранено да целува човешко същество".
Водещи
-
Община Раковски обмисля да издигне статуя на папа Франциск
Днес е вторият ден от 3-дневния траур в общината, дом на най-голямата католическа общност в...
22.04 | 17:59
-
Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Много от тези операции се извършват от отдел на ГРУ с не повече от стотина служители
22.04 | 17:40
-
Каква е позицията на „Продължаваме промяната“, след като „Спаси София“ се отрече от тях
От партията заявиха, че на предстоящото заседание на Изпълнителния съвет на „Продължаваме...
22.04 | 17:20
-
По-строги наказания за насилие над животни влизат в Наказателния кодекс
Протестите в София, Русе и други градове доведоха до законодателни промени
22.04 | 16:59
Най-четени
-
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск
Той е починал от инсулт и последвала необратима сърдечна недостатъчност.
22.04 | 10:15
-
За четвърта поредна година има пробив в системата за защита на матурите
Повтаряща се схема въпреки мерките за защита
22.04 | 10:45
-
Мрежата завря! Съсипа Петков заради коментара му за папата
Остри коментари в социалните мрежи публикуваха политически анализатори по повод публикацията...
22.04 | 14:15
-
„Спаси София“ сваля своето доверие към Васил Терзиев като кмет на София
Това обяви Борис Бонев
22.04 | 15:00