Бургазлийките - най-фини, ловчанки - с най-малка гръдна обиколка 21.01 | 12:10
Изследване на БАН установи най-характерните черти на българина

Българките са известни по цял свят с красотата си. Не е тайна за никой чужденец, че те могат да конкурират всяка друга красавица по земното кълбо.
Но дали са само красиви? Не, оказва се, че българките са и фини, и с големи гърди, или пък - ниски, но с хармонични пропорции. Въобще - за всекиго по нещичко.
Изследване на БАН за антропология на населението на България в края на XX век показа характерните черти на българина в различните райони. Проучването беше представено от проф. Йордан Йорданов в ефира на Нова телевизия, който сподели, че данните за гетеничния код на нашенеца са събрани в книга след дългогодишна работа.
Според изследването в област София (включва Пернишка област, Благоевград и Кюстендил) живеят най-широкоплещещите мъже, с килограми над средните за страната. Според проф. Йорданое мъжете в България тежат около 87 кг, а в тази област около 90 кг. Мъжете в Хасково са с най-малка телесна маса и най-тесни рамене.
В област Бургас живеят най-фините дами, с най-хармонични пропорции. В Монтанска област дамите са най-ниски, най-тежки (средно 67 кг.), но и с най-голям бюст.
В Ловеч живеят дамите с най-малки бюстове и хората с най-дълги носове.
Като цяло в България над 80% от населението имат тъмни коси, светла кожа и кафяво-черни очи. Характерните черти на нашенеца са се изменили през годините, българинът значително е повишил теглото си, но е станал и по-висок.
В годините 1989—1993 са изследвани 5290 жители на България на възраст от 30 до 40 години (2435 мъже и 2855 жени) от 120 населени места, разпределени равномерно в столицата и осемте области на страната.
Водещи
-
Жълт код за жеги в цялата страна за понеделник – 21 юли
От вторник ще става още по-горещо
20.07 | 18:01
-
Три тира и лек автомобил се удариха между Видин и Монтана
Инцидентът блокира движението по Е-79 при разклона за Винище
20.07 | 18:00
-
Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин
20.07 | 17:20
Най-четени
-
Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата
Властта трябва да приеме такова законодателство, ако иска малко по-безболезнено влизане в...
20.07 | 13:00
-
Петкова за заловения рекорден кокаин: България успешно пази границите на ЕС
Участниците в контрабандата са ползвали дипломатическо прикритие за извършване на...
20.07 | 11:00
-
Мирчев: В КПК има списък с 88 кмета на ПП-ДБ, които са готови за бой
По думите му Делян Пеевски държи ГЕРБ, но не всички там са разбрали, че съдбата на Бойко...
20.07 | 11:20