Високият акциз върху алкохола не отказва руснаците 24.02 | 11:57

Гражданите на Русия продължават да са сред най-големите консуматори на алкохол в света

От Олга Андреева

Въпреки че руският министър-председател Владимир Путин демонстрира здравословен начин на живот без цигари и алкохол, повечето му сънародници живеят малко по-различно, съобщи британският в. Telegraph.

Данни на Световната здравна организация сочат, че руснаците са сред най-големите консуматори на алкохол в света, както и сред най-върлите пушачи.

Вероятно за това способстват суровият климат в страната, дълбоките социални катаклизми след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., както и сравнително мрачните перспективи пред много от руснаците, които живеят извън големите градове.

Въпреки, че Кремъл се опита да намали потреблението на водка, безцветната напитка с 40% съдържание на алкохол продължава да бъде популярна и евтина. Половинлитрова бутилка водка може да бъде намерена за по-малко от 2,5 лири.

Хората, които не могат да си позволят дори нея, главно живеещите в селските райони, залагат на домашната продукция или т.нар. "самагон".

Въпреки, че властите три пъти вдигнаха акциза на бирата през миналата година, тя все още остава сравнително евтина, като кенче може да бъде купено за около половин лира и почти толкова струва и пластмасова бутилка от 1,5 литра.

Съвсем не е необичайна гледка през лятото мъже в Москва, които отиват на работа с бутилка бира в ръка. Всъщност публичната употреба на алкохол в паркове, по улици и в близост до метростанции, отдавна е част от националната култура.

Цигарите също остават евтини и лесно достъпни. Кутия с 20 цигари от известна западна марка струва около лира, а по-евтините марки могат да бъдат купени дори за половината от тази цена.

Въпреки че много барове и ресторанти въведоха забраната за пушене, на практика то е позволено на повечето обществени места.

iNews припомня, че във вторник руската Дума прие на първо четене законова поправка, според която бирата за първи път ще бъде класифицирана като алкохолна напитка, което автоматично означава, че няма да може вече да бъде продавана през нощта.

Надеждата на кабинета е по този начин да ограничи консумацията на бира и да подобри здравословното състояние на населението, което в голямата си част злоупотребява с алкохол, включително с бира. 

Водещи

Най-четени