Връзката между говора и сечивата 07.09 | 11:37
Според учени от университета на Ливърпул
Резултатите от изследвания на мозъчна дейност, извършени от британски учени, наведоха на мисълта, че говорните умения и мнения да се майсторят сечива са възникнали по едно и също време, съобщи Science Daily.
Една и съща мозъчна дейност е използвана за говора и за създаване на сложни сечива, а това подкрепя хипотезата, че те са еволюирали заедно, заявиха учени от университета на Ливърпул.
В рамките на изследването била тествана мозъчната дейност на 10-има специалисти по дялане на кремък, докато майсторели сечива и участвали в стандартни говорни тестове. Резултатите показали, че мозъчната дейност за говора и тази за създаването на сечива са свързани помежду си. Това означава, че за говора и майсторенето на сечива се ползва една и съща зона в мозъка.
"Става въпрос за първото изследване, което директно сравнява създаването на сложни сечива с говора, заяви психологът Георг Майер от университета. Изследването ни откри взаимосвързани притоци на кръв в мозъка през първите 10 секунди след поемането на двете "задачи". Следователно говорът и майсторенето на сечива са зависими от една и съща зона в мозъка и са съвместими с теорията за съвместната им еволюция."
Говорът и умението да се създават сечива са смятани за уникални способности на човека, които са еволюирали милиони години.
Водещи
-
Горещо през почивните дни, захлаждане през новата седмица
Максималните температури днес ще са между 32° и 37°, в София – около 32°
18.07 | 09:00
-
Споровете около Киевската декларация (ОБЗОР)
Според кабинета не сме поели ангажимент, а сме отправили послание
17.07 | 21:00
-
Имотният данък може да се вдигне с до 30%
Подготвя се актуализация на данъчните оценки, но новата формула и размерът на увеличението още...
17.07 | 20:45
-
Шампионски пръстени за първите на Мондиала от ФИФА
Бижутата ще бъдат персонализирни и връчени на победителите по-късно
17.07 | 20:30
Най-четени
-
Кипър ще произвежда стерилни мъжки комари
Екологичен метод ще замести масовото пръскане с инсектициди в Европа
17.07 | 12:59
-
"Харчим най-много в ЕС за МВР": Дацов критикува липсата на реформи
Той посочи, че разходите за сектора у нас надхвърлят средните за Европейския съюз с над 30%.
17.07 | 09:45
-
Англия и Уелс либерализират правилата за сключване на брак
Но церемонии, считани за "трикове", които рискуват да омаловажат правния акт на брака, няма да...
17.07 | 09:30
-
Георги Татарски е новият изпълнителен директор на „Булгаргаз“
Той ще заеме длъжността до провеждането на нова конкурсна процедура
17.07 | 12:45