Еврика! Откриха от кога обичаме да пием 03.12 | 09:12

От преди 10 млн. години човечеството се наслаждава на алкохола

От Кремена Бедерева

Американски учени установиха с генетични анализи, че нашите далечни прародители хоминиди са си падали по алкохола от ферментирали плодове още преди 10 млн. г., пише в Daily Mail.

Екипът на проф. Матю Кариган от Института Санта Фе във Флорида открил в далечното ни родословие гена ADH4, който служи за разграждането на етиловия алкохол.

Той възникнал преди около 10 милиона години, когато приматите слезли от дърветата и започнали да се хранят с плодове, паднали на земята. Фактът, че те можели да метаболизират алкохола им дал еволюционно предимство.

И досега генът ADH4 e присъщ само за маймуните, които живеят на земята, като горили и шимпанзета, и не се среща при дървесните видове, като урангутана.

Доскоро учените считаха, че хората са се научили да разграждат алкохола отпреди около 9000 години, когато била получена първата целенасочена алкохолна ферментация.

Екипът на проф. Кариган установи, че това е станало много по-рано, когато нашите прародители, разклонили се от шимпанзетата, са започнали да метаболизират естествения спирт при ферментиралите плодове.

Водещи

Най-четени