Кой е най-големият орган? 11.06 | 19:31

Защото комбинацията между „голям“ и „орган“ в едно заглавие винаги буди интерес

От Микаела Мохарамян

Този въпрос обикновено е дефиниран малко неточно или поне твърде общо. Най-голям орган може да означава най-голям орган в цялото животинско царство например, но може да бъде и най-голямата част от тялото в рамките на един биологичен вид.

Ако говорим за първото, то в такъв случай може би ще е най-разумно да се насочим към титанични животни като синия кит, чийто език тежи 2,7 тона и е разположен в уста с вместимост 90 тона под формата на вода и храна. Сърцето му е 600 килограма, но в определени случаи може да достигне и до 900. Но пък аортата му е само 23 сантиметра... в диаметър.

Ние обаче говорим по-скоро за второто и бидейки хора (повечето от нас... през по-голямата част от времето), ще разискваме нашия си биологичен вид. И така, започваме по ред на номерата:

- Най-дългата кост в тялото е фемурът или т.нар бедрена кост. Средно представлява 26% от височината на човек, а тази информация е ценна за антрополозите, които трябва да преценяват габаритите на разни отдавна умрели личности по техни останки.

- Най-големият по площ външен орган е кожата. Средностатистическият човек е "облечен" в между 1,5 и 2 квадратни метра от нея.

- Най-големият вътрешен орган е черният дроб. Той е и с най-голяма маса - 1,6 килограма.

Останалата част от статията можете да видите на Fitwell.bg.

Водещи

Най-четени