Младеж оцеля след ухапване от най-опасната змия в света 28.09 | 14:44
Една единствена капка от отровата на тайпана може да причини смъртта на 100 души

17-годишен младеж е оцелял след ухапване от континентален тайпан около австралийското селище Кури Кури, пише Theaustralian.
Континенталният тайпан e най-опасната змия в света, като само капка от отровата ѝ е достатъчна, за да причини смъртта на 100 възрастни мъже.
Младото момче било прието в болницата на намиращото се източно от Сидни градче Кури Кури преди два дни (26 септември), като докторите веднага забелязали ухапването от змия по лявата му ръка.
Приятелят на момчето носил със себе си пластмасова тръба, в която се намирала змията, отговорна за ухапването.
По-късно било установено, че става въпрос за силно токсичния континентален тайпан.
Полицията разследва случая, защото континенталния тайпан обитава дълбочината на австралийските пустини, а Кури Кури е близо до брега. Разследващите случая имат съмнения, че тайпанът може да е бил притежание на частен собственик.
"Младежът е в стабилно състояние", се казва в полицейския доклад по случая. "Полицията в момента се опитва да установи как младото момче е било ухапано, надявайки се да говори с жертвата веднага, когато тя се чувства достатъчно добре".
Според докторите оцеляването на младото момче било възможно, заради реакцията на неговия приятел и бързото откриване на вида змия и прилагането на подходящия серум.
Континенталният тайпан може да убие възрастен мъж след едно ухапване за по-малко от 45 минути.
Отровата на змията засяга нервите и може да причини постепенна парализа и затруднено дишане, ако не се лекува веднага. При закъсняла реакция жертвата получава вътрешни кръвоизливи и умира в мъчителна агония.
Възстановяването след ухапване от подобен род змия може да продължи няколко седмици.
Континенталният тайпан може да достигне дължина от 2,5 метра, а зъбите му до 12 милиметра.
Заради естественото си местообитание и срамежливата си природа континенталния тайпан влиза много рядко в контакт с хората.
Водещи
-
Запали се сметището в пловдивско село
Сигналът за пожара е подаден към 05:30 ч. в понеделник
18.08 | 10:45
-
Катастрофа с тирове на един от входовете за Пловдив затапи АМ "Тракия"
Задръстването е над 5 километра
18.08 | 10:30
-
Ремонт на пътя София-Перник ограничава движението при Владая
АПИ призовава да се използва АМ "Струма"
18.08 | 10:15
Най-четени
-
Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник
В петък се проведе изслушване на трите кандидатки за поста - Деница Димитрова, Марина Кисьова...
18.08 | 09:45
-
Фарът в Шабла отваря врати за посетители днес
18.08 | 09:30