Музеят на авиацията ви пуска в пилотската кабина 14.10 | 08:42

Можете да видите и капсулата, с която се е приземил екипажът на "Союз-33", заедно с Георги Иванов

От Олга Андреева

Единствената по рода си у нас музейна експозиция на самолети ще бъде отворена за всички любители на авиацията на 16 октомври от 11.00 часа. Поводът за организиране на Ден на отворените врати в Музея на авиацията край Крумово е 20-та му годишнина, както и Денят на българската авиация.

Всеки посетител ще има възможност да разгледа пилотската кабина и да се снима в реактивен изтребител МиГ-23 и вертолет Ми-2, уточни за БТА директорът на музея Рада Банялиева.

Тези, които се възползват от свободния достъп до музея, ще могат да видят всички 6800 експоната, от които 70 летателни апарата, сред които и уникати.

В музея се намира и капсулата, с която се е приземил екипажът на космическия кораб "Союз-33", в състава на който е и първият български космонавт Георги Иванов.

Събраните експонати разказват за първите стъпки на българската авиация, за успешните битки на българските авиатори през Първата и Втората световна война. Във витрини са подредени бойните отличия, получени от тях за въздушните им победи.

В музея може да се научи и, че за първи път в света българската армия използва самолета за бойни действия - по време на Балканската война, на 16 октомври 1912 г., който ден днес е професионален празник на българската военна авиация.

Идеята за създаване на музей на авиацията датира отдавна. Още след подписването на Ньойския мирен договор на 27 ноември 1919 г. възниква идеята някои самолети да бъдат съхранени като музейни експонати, но според клаузите на мирния договор са унищожени всички самолети на българската авиация и идеята се проваля.

Едва при петия опит, през 1991 г., Mузеят на авиацията и бойната слава става факт. Първоначално е като музейна сбирка на Пловдивския авиационен полк, а по-късно прераства във военен музей, в който може да бъде проследен бойният път на българската авиация от създаването ѝ до наши дни. Разположен е на 43 дка открита и закрита площ до село Крумово, в рамките на 24-та вертолетна авиобаза.

Водещи

Най-четени