Най-лудите фестивали с храна в света 24.08 | 07:30
От хвърляне на домати до мятане на риба тон, хората обожават да хвърлят храна
От хвърляне на домати до мятане на риба тон, хората обожават да хвърлят храна. Именно тази страст е вдъхновила не едно и две годишни събития, по време на които храната заема главна роля, макар и не в традиционния си смисъл, съобщава msnbc.com.
Ла Томатина
Според слуховете фестивала Ла Томатина в Испания се е родил след сбиване на членове на градския съвет и недоволни граждани. Всичко това обаче прераства в най-голямата борба с храна в света. Всяка година, в края на месец август, събитието привлича около 45 000 души, които се замерват с презрели домати на стойност около 287 000 евро. На прицел е всичко, което се движи и единственото, което е сигурно, е, че няма шанс да излезете чисти от цялата работа.
Все пак има няколко правила, които участниците трябва да спазват – да смачкват доматите, преди да целят някого с тях, за да не причинят болка на другите участници, както и да носят маски, защото може да имат проблеми с очите.
Тунарама
Друг странен фестивал е Тунарама, който се провежда в Порт Линкълн, Австралия. Събитието има 50-годишна история и е популярно с това, че конкурентите се състезават не в какво да е, а да мятат 20-килограмова риба тон. През 2008 г. е поставен последният рекорд, докато бившият олимпийски шампион по хвърляне на чук Шон Карлин запраща рибата на около 40 ярда.
Cheese Curd Festival
Вместо да хвърлят храна, посетителите на Cheese Curd Festival в Елсуърт, предпочитат да ѝ се възхищават. Градът се е превърнал в домакин на събитието, по време на което се провежда конкурс за скулптури, създадени от сирене. Фестивалът се организира през последния уикенд на юни, а едно от последните интересни творения на "скулптурите" бе лъв, който яде сладолед.
BugFest
Необичайното на BugFest не са само заниманията, а и самата храна. Посетителите на организирания от Музея на природните науки в Роли фестивал си похапват не какво да е, а буболечки. Ястията се приготвят от местни готвачи и са толкова екзотични, че едва ли биха били по вкуса на всеки. Все пак не всеки е готов да си хапне за десерт замразен шоколад, покрит с щурци.
Chinchila Melon Festival
Веднъж на всеки две години, през февруари, Чинчила, "Динената столица на Австралия" привлича хиляди туристи. Това не се дължи само на факта, че там се произвеждат около 25% от реколтата от дини за цялата страна, а на празника, свързан с плодовете. Естествено, храната не се яде, а се ползва за различни "спортове" като плюене на семена от диня, хвърляне на дини, каране на "ски", т.е. каране на дини, в които участниците слагат краката си и други.
Водещи
-
Опасност от недостиг на петролни продукти у нас засега няма
Геополитика и доставки на петрол
16.07 | 11:30
-
Засилен внос на месо и понижаващите се изкупни цени поставят българските животновъди под все по-силен натиск
По думите му пазарът сам не може да реши проблемите в сектора и са необходими механизми за...
16.07 | 11:15
-
Франция разреши евтаназията
Долната камара на парламента при окончателното гласуване прие текста с 291 гласа „за“ срещу...
16.07 | 10:59
-
Умът ни е в нашите ръце: Как да намалим риска от деменция с 45% според СЗО
Деменцията е седмата водеща причина за смърт в света и една от основните причини за увреждания...
16.07 | 10:45
Най-четени
-
Добра новина: Още семейства получават шанс за бебе с помощта на Столична община
Дванайсет семейства и жени без партньор са кандидатствали за финансиране на инвитро процедури...
16.07 | 09:45
-
Книжката на Емрах Стораро ще бъде взета след последното му нарушение в Созопол
По-рано този месец певецът бе заснет да шофира на пешеходната алея в морското градче
16.07 | 10:30
-
Наръчник за оцеляване в жегите: Перфектните дини и пъпеши от пазара до чинията
Свежо вдъхновение: Летни коктейли
16.07 | 10:15
-
Машини, секции в чужбина и ЦИК: депутатите обсъждат промени в изборните правила
Промените на "Прогресивна България" включват възстановяване на машинния вот такъв, какъвто...
16.07 | 09:59