Отбелязваме Деня на бирата. Наздраве! 05.08 | 07:32

Международният ден на бирата се празнува от 2007 г.

От Станимира Колева

Ако вече имате 18 години и шефът или жената (респ. мъжа) не са наблизо, вземете една биричка и се запознайте с някои интересни факти за бирата.

Днес е Международният ден на бирата, който се празнува от 2007 г. С всяка изминала година почитателите на пенливата течност организират все повече събития, с които да отпразнуват този ден. Само във Facebook над 180 хил. души са се присъединили към глобалното честване, а официалните тържества, които ще се сътоят, този път са 278 в 138 града на 23 страни.

Бирата, известна и като пиво, е третата по известност напитка след водата и чая. Тя се слави още като най-консумираното и най-древното алкохолно питие.

Сведения за нейното производство и консумация има в писмени документи от 9-о хилядолетие пр. Хр., намерени в Древен Египет и Месопотамия, а химически анализ на находки от Годин тепе в Иран доказва употребата на тази напитка от средата на 4-о хилядолетие пр. Хр.

Правенето на бира в такъв ранен исторически етап не би трябвало да ни учудва, нито пък нейното разпространение, защото тя се прави от ферментация на нишесте, получавано от зърнени култури, каквито се отглеждат навсякъде по света.

Любопитно е, че химн, посветен на шумерската богиня Нинкаси, се използвал и като молитва, и като формула за запомняне на бирената рецепта. Наричали я сикару.

Разбира се, бирата, произвеждана в древността, не отговаря на съвременните ни вкусови навици. Тя била обогатявана с различни съставки, между които билки с наркотично въздействие, плодове и мед. Едва през 1516 г. в Бавария е приет закон, според който бирата може да съдържа само вода, хмел и ечемичен малц.

През вековете, с напредването на бирената технология, хората взели да ѝ приписват различни лечебни свойства. Още древните жители на Шумер и Акад жабуркали устата си с бира срещу зъбобол, а в по-ново време се смята, че бирата има подмладяващи свойства върху кожата, както и спомага за блясъка на косата.

В средните векове дори разтривали краката си с бира след дълго ходене, за да не ги болят и да им заздравеят раните.

Няма как да пропуснем и едни от най-оригиналните закони, свързани с алкохол и в часност с бирата. В град Еймс, в американския щат Айова, има закон, че мъжът няма право да ляга в едно легло с жена, ако е изпил повече от три глътки бира.

Интригуваща отстъпка пък прави най-голямата бирария в град Мацуширо, Япония, където клиентите имат право на безплатна халба бира, но само когато са в заведението по време на силно земетресение.

Водещи