Откриха "Годзилата" на планетите, 17 пъти по-тежка от Земята 03.06 | 09:57
Откритието може да промени представите за произхода на Вселената

Астрономи откриха скалиста мегапланета, 17 пъти по-тежка от Земята, която беше кръстена на името на краля на чудовищата Годзила, Това откритие би могло да промени представите ни за произхода на Вселената, съобщиха световните агенции.
Новооткритото небесно тяло от космическия телескоп Kepler се намира на 560 светлинни години от Земята. Официалното название на планетата е Kepler-10c, като нейният диаметър е 29 хиляди километра, или 2,3 по-голям от този на Земята.
"Бяхме напълно изненадани от нашето откритие", призна астрономът Ксавие Дюмюск от Центъра по астрофизика "Харвард-Смитсъниън".
Досега учените не знаеха за съществуването на подобни "скалисти чудовища". Колкото една планета е по-голяма, толкова повече нейното гравитационно привличане я кара да концентрира не само твърди материали, но и големи количества водород, като я превръща в газов гигант от рода на Юпитер.
"Това е Годзилата на планетите от рода на Земята, възкликна ученият с български произход Димитър Съселов, директор на проекта за произхода на живота към Харвардския университет. Но за разлика от чудовището от филма, Kepler-10c има благоприятно въздействие върху живота!"
Мисията Kepler на НАСА може да открива планети, но не е в състояние да определи дали те са газови или скалисти. Внушителните размери на Годзила говорели по-скоро за "мини-Нептун" – по голям от Земята и с плътна обвивка от водород и хелий.
Но телескоп, разположен на Канарските острови, успял да установи, че тази мегапланета, с маса 17 пъти по-голяма от тази на Земята, е нещо, надминаващо всички очаквания. Kepler-10c e успяла да запази своята атмосфера по време на съществуването си, тъй като планетата е достатъчно масивна, за да може да я съхрани" коментира Ксавие Дюмюск.
Мегапланетата кръжи около звезда, подобна на Слънцето, като осъществява една пълна обиколка за 45 дни. Но тя е прекалено гореща, за да може на нея да съществува живот. При все това Годзила доказва, че Вселената е била в състояние да сътвори огромни скалисти планети във време, когато тежките елементи от рода на силиция и желязото са били рядкост. Според учените ранната Вселена е била богата предимно на водород и хелий.
Новооткритата мегапланета е на възраст 11 милиарда години, което означава, че тя се е образувала само 3 милиарда години след Големия взрив. "Откриването на Kepler-10c доказва, че планети от земен тип са се сформирали твърде рано в историята на Вселената.
Обикновено скалистите планети дават възможност за появата на живот", коментира проф. Съселов.
Водещи
-
НАП следи майсторите в социалните мрежи за укрити данъци
60% от домашните ремонти - без касови бележки
02.04 | 12:59
-
Премиерът: Отпускаме великденски добавки за близо 700 000 пенсионери
Премиерът Росен Желязков води заседанието на Министерски съвет, докато в Народното събрание се...
02.04 | 12:30
-
Тръмп с апетити за трети мандат
"Много хора искат да го направя", каза Тръмп в неделя.
02.04 | 12:15
-
Пребитите метеоролози: Нападателят ни накара да почистим собствената си кръв
Борба за живот
02.04 | 11:59
Най-четени
-
Започва тестването на системата за средна скорост по пътищата
Тестов период и измервания
02.04 | 10:01
-
Борисов:Ние от ГЕРБ толкова компромиси направихме и на никого не сме поставяли условия
„Този, който тръгне да събаря правителството, трябва след това да каже как ще направи всичко...
02.04 | 10:43
-
ПП-ДБ: Няма да участваме в този нелеп цирк в пленарна зала, не е сега моментът за оставка на кабинета
Представители на "Продължаваме Промяната - Демократична България" дадоха брифинг
02.04 | 10:58
-
Окръжният съд в Ловеч отново ще гледа молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване
Върховният касационен съд със свое определение от 25 февруари т. г. реши, че компетентен да...
02.04 | 09:30