Полярните мечки ни учат да оцеляваме от мазна диета 09.05 | 20:29

Високото ниво на холестерол би било пагубно за хората, но не и за полярните мечки

От Пламена Вълчева

Когато става въпрос за здравословно хранене, полярните мечки нарушават всички правила. Те се хранят основно с тлъсти тюлени, но въпреки това артериите им не се запушват, както се случва при хората в резултат на консумацията на мазни продукти, и за разлика от тях не са застрашени от сърдечносъдови болести, предава Reuters, позовавайки се на резултатите от американско изследване.

Как се случва така, че полярните мечки се тъпчат с мазна храна и дебелеят, без това да вреди на здравето им? Отговорът се крие в техните гени, обясняват авторите на проучването от Калифорнийския университет.
Специалистите са представили в сп. Cell пълен генетичен анализ на полярните мечки и са го сравнили с генетичните характеристики на най-близките им сродници - кафявите мечки.

Изследователите са установили, че полярните мечки са се отделили като вид от кафявите мечки преди 500 000 години - много по-скоро, отколкото се е предполагало. За това "кратко" време те са претърпели удивителни генетични промени, които са им позволили да се придържат към изключително мазната диета,
необходима за оцеляването им в мразовитата Арктика.

Множество гени, свързани със сърдечносъдовите функции и метаболизма на мастните киселини, са се променили коренно чрез мутации, за да могат полярните мечки да се "тъпчат" с мазно без да се излагат на повишен риск от болести на сърцето. "За полярните мечки да бъдат дебели не е никакъв проблем.
Техният живот се върти около мазнината. Целта ни беше да научим повече за това как се справят с този така сериозен за хората проблем", обясняват авторите на проучването.

В арктическата обител на полярните мечки енергийните изисквания са огромни и хищните създания разполагат с богат запас от мазнини за целта. Мастните тъкани съставляват до половината телесна маса на представителите на вида, а питейният им източник е метаболитна вода - субпродукт от разграждането на
мазнините в тялото, допълва БТА.

Декодирането на генома на полярните мечки и сравняването му с този на кафявите мечки е позволило на учените да разкрият еволюционните трикове на арктическите обитатели, позволили им да преминат на мазна диета и да оцеляват благодарение на нея. Начинът на хранене на полярните мечки им дава възможност да
трупат телесна мазнина. Цената, която плащат за това са изключително високи нива на "лошия холестерол" и триглицеридите в кръвта. Подобни нива биха били пагубни за хората, но при полярните мечки се е намерило генетично разрешение на проблема.

Учените се надяват, че хранителните тайни на полярните мечки и сравнителната геномика ще им посочат нови методи за подобряване на човешкото здраве във време, в което затлъстяването придобива епидемични размери. 

Водещи

Най-четени