Първият пакистанец в Космоса ще е жена 28.10 | 17:06
Намира Салим мечтае да лети от дете

Първият пакистанец поел пътя към космоса ще е жена, съобщи AFP.
Намира Салим е скачала с парашут, но извън тези свои приключение се занимава със създаването на пакистанско посолство в Монако.
Но нейната биография може да стане още по-впечатляваща, ако планираният полет с Virgin Galactic стане факт идната година. Въпреки че точна дата не е насрочена, тя гледа смело напред, защото иска да осъществи детската си мечта.
"Като малка вярвах, че ще пътувам в Космоса. Винаги съм твърдяла, че това е заложено в гена ми", разказва Салим.
Тя разказва, че баща й правил опити да я разубеди в космическите й мечти, но тя твърдо настоявала на своето. "Не исках играчки, исках само да полетя", споделя развълнувано тя.
Салим споделя и за трудностите, с които се е сблъскала в родината си, където няма космическа програма, а голяма част от населението живее бедно.
Въпреки това тя изпълнява желанията на баща си да учи, но заедно с това запазва погледа си вперен в звездите. Салим се записала в астрономически клубове, а когато семейството й се прехвърля да живее в Обединените арабски емирства, вече усеща полъха на Млечния път.
Мечтата й все пак не излиза евтинo. С помощта на родителите си през 2007 г. тя се записва в програмата за космически туризъм на Virgin Galactic, плащайки 200 хил. долара за пътешествие до международната космическа станция. Тогава вече семейството е започнало бизнес и парите вече не са фактор.
Салим казва, че родителите й винаги са я подкрепяли в живота, но биха предпочели да я видят в по-земна светлина – в кухнята например.
Водещи
-
Военният министър посочи какъв бюджет е нужен за модернизация на въоръжените ни сили
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са...
05.05 | 18:00
-
В навечерието на Гергьовден на много места агнешкото месо в търговските вериги е изкупено
"Може би в последните месеци или година през известен период от време се вдигат цените"
05.05 | 17:40
-
Няма да имаме задължителен час по религия, ще е задължително избираем час
Това заяви пред журналисти в Пазарджик министърът на образованието Красимир Вълчев
05.05 | 17:20
-
Акушерките са добрите орисници на новия живот
Отново отбелязваме Международния ден на акушерката и засвидетелстваме уважение и благодарност
05.05 | 16:59
Най-четени
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
Съществуват три вида пушачи, 50% не искат да откажат цигарите
Норвежкият институт за обществено здраве идентифицира три типа никотинови потребители, които...
05.05 | 11:00