Седмица на палатка решава проблемите със съня 03.08 | 10:47

Вътрешният часовник на градския човек изостава от природния

От Антония Михайлова

Само няколко дни далече от вечната градска суета решават проблемите със съня. Седмица живот на палатка, проведена по природното разписание, презарежда биологичния часовник, смятат американски учени. Изследването им е публикувано в сп. Current Biology.

Според експертите вътрешният часовник изостава от природния, но той може да се регулира. "Като засилим въздействието на дневната светлина и съкратим влиянието на електрическото осветление вечер, ние можем да въведем в ред нашите вътрешни часовници, което ще улесни живота ни и ще ни позволи да съхраним бодрост сутрин”, казва Кенет Райт от университета в Колорадо.

За да докажат това, изследователите провели експеримент, в който взели участие осем доброволци. Една седмица хората живеели по обичайното си разписание, а след това ги преселили в палатков лагер, където единствен източник на светлина били слънцето и вечерният огън. Ползването на фенери и мобилни телефони им било забранено. Участниците в експеримента лягали да спят, когато искали.

Оказало се, че съвременното обкръжение на градския жител – суетата и стресът – водят до задържане в работата на вътрешния часовник с около два часа. В обикновени условия хората лягали да спят след полунощ и ставали около 8:00 часа. След седмица сред природата те заспивали в 22:00 и ставали около 6:00. И се чувствали прекрасно.

В условията на градския живот нивото на хормона мелатонин – регулатор на денонощия ритъм – придобива нормалните показатели чак два часа след ставане. С други думи, според биологичния часовник за организма още е нощ. Именно затова много хора дълго не могат да се съсредоточат след събуждане.

"Разходете се сутрин, дръжте прозорците в работата отворени, излизайте извън офиса за обяд. Вечер гасете електрическата светлина и изключете телевизорите и компютрите. На сутринта сами ще сте благодарни на себе си”, заключават експертите.

Водещи

Най-четени