Тази рядка за нас гледка е била нормална за нашите предци (ВИДЕО) 15.05 | 21:00

Вижте от какво ни лишава светлинното замърсяване в градовете

От Антония Михайлова

Светлинното замърсяване рядко се обсъжда за разлика от други видове, предизвикани от съвременния начин на живот.

Но това ни лишава от впечатления, които са играли голяма роля в живота на нашите предци и са укрепвали връзката им с природата. Колко пъти през живота си сте виждали ясно нощно небе, обсипано с ярки звезди? Колко пъти сте успявали да видите ясно Млечния път, изглеждащ като небесен еликсир, разположен над Земята?

Режисьорите Хевин Хефернан и Харун Мехмединович са заснели филма Skyglow, за да ни напомнят какво сме загубили, доколко е важно и как можем да си го върнем.

Хефернан и Мехмединович изследвали връзката между древните цивилизации и нощното небе. Звездите подсказвали на хората тяхното място във Вселената и ги вдъхновявали. Тимъти Ферис, автор на бестселъри за астрономията и Космоса, пише: "Във всички култури, дори най-примитивните, са съществували легенди за звездите и произхода на Вселената. Затова може да се каже, че астрономията има толкова дълбоки корени в човешката култура като музиката, танца и поезията."

1505260Според НАСА две трети от населението на Земята не виждат Млечния път поради светлинното замърсяване в градовете. НАСА дава следното определение на светлинното замърсяване:

"Това е случайно осветяване на атмосферата от уличните лампи, рекламите, домовете, училищата, летищата и други източници. Всяка нощ милиарди лампи излъчват своята енергия в небето, където микроскопичните частици материя – молекулите на въздуха, издигнатата прах, капките вода – отразяват голяма част от тази светлина обратно на Земята."

Във филма Skyglow се разказва за негативните последствия от това замърсяване: "Това е един от видимите признаци за отделянето на човека от природата. Светлинното замърсяване влияе върху здравето на хората и животните, особено дивите животни, които водят нощен начин на живот, нарушава равновесието в екосистемите. Но също води до ненужни разходи на енергия и създава смущения за астрономическите изследвания."

В Skyglow нощна Калифорния се сравнява с някои резервати в Северна Америка, където отсъства светлинно замърсяване. Хефернан и Мехмединович посетили археологически астрономически обекти, включително каньоните на древните, Националния парк Чако и Меса Верде. Те призовават да се промени подходът към градското осветление, за да се намали светлинното замърсяване.

Водещи

Най-четени