Учени: Комета е изтребила динозаврите на Земята 23.03 | 15:05

Досега се смяташе, че сблъсъкът се е състоял с по-голям и по-бавен астероид

От Христина Рафаилова

Вероятно космическата скала, ударила Земята пред 65 млн. години е изтребила динозаврите, съобщава BBC.

Това е заключението на изследване, според което 180-километровият кратер Чуксулуб в Мексико е образуван от по-малък обект, отколкото се смяташе досега.

Много учени мислеха, че сблъсъкът се е състоял с по-голям и по-бавно движещ се астероид.

"Целта на проекта преди всичко е да характеризираме точния обект, причинил кратера на полуостров Юкатан", казва Джейсън Мур от колежа Дартмаут в Ню Хемпшир.

Ударът е предизвикал образуване на слой от седименти в цял свят, които са били много богати на елемента иридий, много по-богати, отколкото се срещат естествено на Земята. Затова се смята, че са от външния космос.

В първата част на изследването си учените допускат, че цитираните толкова често стойности на иридия не са правилни. Използвайки сравнение с друг извънземен елемент от депозита – осмий, те заключават, че от сблъсъка са се образували по-малко наноси.

Преизчислените стойности на иридия показват, че ударът е от по-малко тяло. Затова във втората част от труда си учените използват тази нова стойност и я сравняват с известните физически данни за удара, образувал кратера Чиксулуб.

За да образува кратер с диаметър 180 км, космическата скала трябва да се е движела наистина бързо. Затова най-подходящият кандидат за случилото се е комета с дълъг период.

"Нужен е астероид с диаметър около 5 км, за да остави такова количество осмий и иридий, но астероид с такива размери не би образувал 200-километров кратер. Затова се запитахме какъв е този космически обект, който има достатъчно енергия да създаде кратер от такава величина и в същото време да съдържа толкова малко скалист материал? Това ни доведе до кометата", казва още д-р Мур.

Кометите с дълъг период са топки от прах, скали и лед. Те се движат по много ексцентрична траектория около Слънцето и завършват една орбита за стотици, хиляди, дори милиони години.

Ударът, образувал кратера Чиксулуб в Мексико преди 65 млн. години, е изтребил около 70% от видовете на Земята.

Той е предизвикал пожари, земетресения, огромни вълни цунами. Изхвърлените в атмосферата прах и газ са понижили глобалните температури за няколко години.

Други специалисти обаче продължават да поддържат версията, че кратерът е образуван от по-голямо и по-бавно движещо се тяло.

Водещи

Най-четени