Чудовищен взрив разтърсил центъра на Млечния път 24.09 | 10:57

Той е прогърмял преди 2 млн. г. до свръхмасивната черна дупка Стрелец А*

От Антония Михайлова

Чудовищен взрив разтърсил центъра на нашата галактика, където се намира свръхмасивната черна дупка Стрелец А*. Това се е случило преди 2 милиона години.

Следи от събитието са открити в гигантския облак газ Магеланов поток в съседство с нашата звездна система, се казва в статия, дадена за печат в Astrophysical Journal.

Свръхмасивни черни дупки са открити в центъра на много галактики, тяхната маса може да достигне 18 милиарда слънчеви маси. Учените смятат, че в центъра на Млечния път също има такава черна дупка, която се проявява с радиовълни, инфрачервено, рентгеново и гама-лъчение. Тя се нарича Стрелец А*.

Интензивността на лъчението се усилва, когато черната дупка поглъща облак газ, но в последните десетилетия са получени указания, че в миналото центърът на Млечния път е бил разтърсван от много мощни катаклизми.

Джос Бленд-Хауфорн от университета в Сидни и колегите му изяснили кога се е случило това за последен път. Те изследвали Магелановия поток – гигантско газово образувание, свързващо близките съседи на нашата галактика – Големия и Малкия Магеланов облак. Като изучили светимостта на този поток, учените открили, че газът излъчва неочаквано много енергия в ултравиолетовия диапазон.

Тъй като излъчването на звездите нито сега, нито в миналото може да е причината, то за най-подходящ кандидат за източник на смущенията било признато свръхмощно изригване близо до свръхмасивната черна дупка в центъра на Млечния път.

"Това сочи за колосален взрив в центъра на нашата галактика", отбелязва Филип Мелъни, един от авторите на изследването.

Земляните не забелязали чудовищното изригване

Според учените изригването е продължило около 300 000 години, а сумарната му енергия е била 10^48 джаула, което е стотици трилиони пъти повече от енергията, отделяна от Слънцето за една година. Но на Земята, където в този период са царствали мамутите, това изригване по-скоро не се отразило, освен това то едва ли е било забележимо.

"Смятаме, че този взрив едва се е виждал от Земята, той е бил около 10 пъти по-блед от Луната. Изглеждало е като слабо блещукане в посока центъра на галактиката. С използването на телескоп събитието е можело да бъде проследено. Но без него... Човешкото око е прекалено слабо в дадения случай", казва съавторът на изследването Грег Медсън от Кеймбриджкия университет, цитиран от РИА Новости.

Астрономът не смята, че изригването би повлияло на живота на Земята.

"Изригването би породило значително количество радиация, гама-лъчи, рентгенови лъчи, но епицентърът е толкова далече, че практически цялото това лъчение ще бъде погълнато от материята, която се намира между нас и центъра на галактиката. Може да се каже, че този взрив не е повлиял на земния живот", казва ученият.

Той и колегите му смятат, че скоро в центъра на галактиката може да има ново изригване, когато към черната дупка се доближи газовият облак G2.

"Смятаме, че той ще попадне в черната дупка следващата година. Облакът е малък, но ние очакваме фойерверк", отбелязва Бленд-Хауфорн.

Водещи

Най-четени