"Нови хоризонти" ще се доближи максимално до Плутон 14.07 | 12:05

Австралия първа ще види кадрите от Плутон, както е било и при кацането на Армстронг на Луната

От iNews.bg

Автоматичната междупланетна станция на НАСА "Нови хоризонти" днес ще се приближи на минималното разстояние от 12 500 км. от планетата-джудже Плутон, съобщи АР.

Мисията "Нови хоризонти" започна през януари 2006 година. След 9-годишно пътуване и след като измина 4,8 милиарда километра, на 15 януари "Нови хоризонти" започна да изследва Плутон, припомня Франс прес. Тогава апаратът се намираше на около 260 милиона км. от планетата-джудже.

Максималното сближаване на "Нови хоризонти" и Плутон бе наречено от ръководителя на мисията Алън Стърн "срещата на ХХI век". Той я сравни с програмата "Вояджър".

Плутон е замръзнал безжизнен свят в покрайнините на Слънчевата система. Той е втората по големина планета-джудже, която обикаля около Слънцето за почти 250 години, така че от откриването му през 1930 година досега не е изминал дори една четвърт от пътя по орбитата си. Само ден преди максималното сближаване на "Нови хоризонти" и планетата-джудже специалисти на НАСА изчислиха радиуса на небесното тяло - около 1200 км.

Австралия ще бъде първото място на нашата планета, където ще могат да бъдат получени данните от Плутон, изпратени от космическия апарат. Така беше и през 1969 година, когато страната-континент първа наблюдава кадрите от кацането на Нийл Армстронг на Луната.

Екип от над 90 космически специалисти, инженери и експерти по телекомуникации ще очаква първите сигнали от сондата на НАСА с размерите на пиано в австралийския Deep Space Communication Complen /Комплекс за свръзка с дълбокия космос/ в Тидбинбила близо до Камбера. Тук бяха получени и първите кадри в края на 60-те години на миналия век, когато Армстронг стъпи на Луната.

Фотосите от Плутон ще бъдат най-ясните, пристигали някога на Земята. Планетата-джудже отстои на 5,3 милиарда километра от нашата и е разположена в далечния край на Слънчевата система. Прелитането на "Нови хоризонти" ще се състои във вторник в 21.49 часа австралийско време, но на сигналите ще са им необходими цели 4 часа, за да достигнат до Тидбинбила. Оттам те ще бъдат препредадени към НАСА, а след броени часове ще се появят на сайта на американското космическо ведомство.

 

Водещи

Най-четени