Магнитното поле на Меркурий е 100 пъти по-силно от земното 13.05 | 17:01

Сондата MESSENGER предаде ценни сведения за най-близката до Слънцето планета

От Антония Михайлова

Сондата МЕСИНДЖЪР (вестоносец – MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging, MESSENGER) прекара четири години в орбита около Меркурий, събирайки ценна информация и пращайки я обратно на Земята, пише Zmescience.com.

Но дори и в последните моменти на съществуването си, малко преди сблъсъка ѝ с повърхността на планетата, сондата все още вършила работата си – докладвала, че на Меркурий има магнитно поле, което е най-вероятно на милиони години.

Меркурий е най-малката планета в нашата Слънчева система и се намира най-близко до Слънцето. На планетата няма атмосфера и затова се наблюдават драстични промени в температурата – от -173°C през нощта до 427°C през деня. Совалката МЕСИНДЖЪР е изпратена през 2004 да изучава планетата, обикаля около нея от 2011 до 2015 и след това извършва планирано разбиване на повърхността.

Учените отдавна подозират, че на Меркурий има силно магнитно поле, и МЕСИНДЖЪР го потвърдил. Освен Земята, Меркурий е единствената скалиста планета във вътрешната слънчева система, на която има такова магнитно поле. На Меркурий то е 100 пъти по-силно от това на Земята.

Все още не се знае точно защо съществува, но е вероятно причината да е течно ядро. Друго наблюдение, което вероятно потвърждава тази теория, е, че кората на планетата е по-дебела около екватора и по-тънка при полюсите. Ядрото представлява 85 процента от радиуса на планетата.

За съжаление МЕСИНДЖЪР нямал много време да прави измервания, докато се разбивал. Близостта на Меркурий до Слънцето отговаря само за една трета от магнитните сили, които планетата изхвърля, и затова астрономите не са напълно сигурни какви изводи да си направят.

Но едно е ясно – дори и след четири години близки наблюдения Меркурий пази още тайни.

Източник: Мегавселена

Водещи

Най-четени