НАСА ще произвежда кислород на Марс 05.03 | 15:36

Изпращането на астронавти на Червената планета се оценява на 80–100 милиарда долара

От iNews.bg

Учените от Масачузетския технологичен институт работят над проект на инсталация, която ще позволи превръщането на въглероден диоксид в кислород.

НАСА вече е планирала нейното използване на Марс, се съобщава в материалите за 46-ата конференция по лунни и планетни науки.

Преобразуването на въглероден диоксид в кислород на инсталацията The Mars Oxygen ISRU Experiment (MOXIE) ще протича на два етапа. На първия ще се натрупва и ще се изгаря въглероден диоксид. На втория, чрез електролиза, ще протича неговото преобразуване във въглероден оксид и атомен кисролод, който и образува молекулярния кислород. Планира се инсталацията да бъде изпратена на Червената планета заедно с новия марсоход на НАСА към 2020 година.

Марсианската атмосфера в 96 процента се състои от въглероден диоксид и само в 0,2 процента – от кислород. Атмосферата на Земята, за сравнение, е състои от 21% кислород. Очаква се инсталацията да осигури гориво и кислород за бъдещите мисии на Червената планета. Както обяви НАСА в края на август 2014 г., MOXIE, заедно с шест други научни инструмента, ще получи място на новия роувър.

Още сега прототип на инсталацията е способен да произвежда до 20 грама кислород на час и е предвиден за работа в продължение на 51 земни дни. През 30-те години специалистите се готвят да изпратят на Марс голяма инсталация, която ще произвежда до два килограма кислород на час.

В крайна сметка НАСА планира да изпрати на Червената планета празна ракета заедно с голяма версия на MOXIE. Инсталацията ще натрупа достатъчно кислород (за около половин година), а носителят ще бъде използван за изпращане на астронавтите обратно на Земята.

Както се очаква, инсталацията ще позволи съществено да се спестят пари за кислород за горивото на ракетите носители, които в бъдеще ще извеждат астронавтите от Марс. Астронавтът Джефри Хофман обяснява преди изданието Business Insider, че за старт на ракетата може да са необходими няколко десетки тона кислород.

Ако се предположи, че това са 30 тона, то за изпращането им на повърхността на Марс са необходими между 300 и 450 тона ракетно гориво още на повърхността на Земята. Изпращането на всеки тон се оценява на 10 милиона долара. Получава се, че 30 тона земен кислород на Марс ще струват на данъкоплатците между 3 и 4,5 млрд. долара.

Общо НАСА оценява изпращането на астронавти на Марс на 80–100 милиарда долара. Частната нидерландска компания Mars One се готви да стори това за шест милиарда долара.

Конференцията по лунни и планетни науки ще се проведе от 16 до 20 март 2015 година в Уудландс, на 45 км северозападно от Хюстън, Тексас. Освен проекта MOXIE на нея ще бъдат представени и други инициативи по изследване на Далечния космос.

Още новини от света на науката можете да научите тук.

Водещи

Най-четени