Първите открития на New Horizons: високите планини на Плутон 17.07 | 10:50

Все още не е известно как на Плутон са се формирали такива големи планини

От Ралица Илиева

Първите погледи отблизо към Плутон показват планини, изградени от лед, както и учудващо млада повърхност без кратери, съобщава мисията на НАСА New Horizons (Нови Хоризонти) цитирана от Reuters.

Това са първите документирани образи след като летателният съд предприе пътешетвието на 3 милиарда мили разстояние (4.82 милиарда километра) за периода от 9 ½ години. Космическият кораб премина на разстояние от 7,800 мили (12,550 километра) от Плутон във вторник.

New Horizons предстои да се запъти към поясът на Кайпер, регион от Слънчевата система отвъд Нептун, който е пълен с хиляди подобни на Плутон ледени скални тела. Според учените, те са се образували още при формирането на Слънчевата система преди 4.6 милиарда години.

Мистерии и изненади

Все още не е известно как на Плутон са се формирали такива големи планини, най-високата от които е на височина от почти 3,350 метра, висока почти колкото канадските Роки маунтънс.

Другата загадка остава, защо повърхността на Плутон изглежда толкова млада. Ледената повърхност, по-малка от тази на Луната, би трябвало да е изпълнена с малки кратери като резултат от скалните маси и ударите помежду им в пояса на Кайпер. 

Вместо това, снимките от New Horizons разкриха, че повърхността на Плутон изглежда непокътната. Според експертите, това може да се дължи на подводен океан, ледени вулкани или друг геоложки феномен. 

Според тях, планините на Плутон вероятно са се оформили през последните 100 милиона години, относително кратък период в сравнение с възрастта на Слънчевата система. 

''На Плутон има толкова голямо разнообразие,'' каза изследователят Кати Олкин пред журналисти от университета Джон Хопкинс в Щатите. '' Можем да видим толкова много различни аспекти от него ... не сме виждали нищо подобно.''

Друга голяма изненада е представлявала главната луна на Плутон – Чарон, на която се е предполагало, че напълно липсватгеологически формации. Вместо това обаче се е оказало, че  там има скали както и огромни каньони – като дова е доказателство за активни вътрешни процеси.

Водещи

Най-четени