NASA използва PlayStation, за да събира проби от Плутон 15.07 | 15:05
Или поне процесорът, който захранва класическата конзола
Вероятно сте наясно, че към днешна дата вашият смартфон е значително по-мощен от компютрите, използвани при кацането на човек върху лунната повърхност.
Едва ли обаче мнозина са наясно, че процесорът на оригиналния PlayStation в момента е съставна част от космическа мисия, която направлява космическа проба с размерите на голямо пияно към планетата Плутон.
Точно така, става въпрос за процесора на лудата глава на Sony Кен Кутараги MIPS R3000, който в средата на 90-те години на миналия век задвижваше класически софтуер като Final Fantasy VII и Metal Gear Solid.
Процесорът "работи" за NASA от 2006 година и е отговорен за изстрелване (на съоръжения), проверка на сензори и предаване на информация от и към космическата мисия New Horizons.
Основната причина за избора на NASA се крие в търсенето на надеждност, а не непременно мощност, допълва The Verge.
Космическата агенция винаги е разчитала повече на доказани технологии, отколкото на такива, числящи се към ъгъла "последен технологичен писък".
Корабът Orion, например – този, който би следвало да заведе хората до Марс – е контролиран от IBM процесор, създаден през далечната вече 2002 година.
Плейстейшънският процесор, използван при New Horizons, ще бъде леко променен, за да може да оцелее при високите нива на радиация в космоса, но като изключим този елемент, става въпрос за чипа, представляващ сърцевината на продалата над 100 милиона бройки конзола. Последната, прочее, направи японската си премиера през 1994 година. Тази в Европа и България – година по-късно.
След като 100 милиона потребители са останали доволни от работата на популярното устройство, което е било пазарно релевантно в продължение на повече от пет години, значи и съставните му части са минимум качествени.
Нещо повече, New Horizon е в открития космос вече девет години. Мисията стартира през януари 2006 година и вече е на финалната права за осъществяването на своята цел. Скоростта, с която се движи космическата проба, е 58 хиляди километра в час и трябва да навлезе в орбитата на Плутон между 14 и 17 юли.
След като изследва планетата джудже и нейните луни, "плейстейънът" на NASA ще се насочи към пояса на Кайпер – масивно астероидно стълкновение в края на нашата Слънчева система.
В общи линии чипът ще посети места, на които човешки крак все още не е стъпвал. В същото време вашият оригинален PlayStation най-вероятно е прибран в шкаф, заровен под купища стари джаджи и кабели, където ще прашасва на спокойствие до края на дните си...
Водещи
-
Проф. Минасян: Категорично не е вярно, че няма пари в държавата
Имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и...
22.01 | 21:00
-
Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии
"Възраждане" и "ДПС-Ново начало" не получиха нито едно председателско място
22.01 | 20:45
-
Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Дупката между приходите и разходите е огромна
Трескаво се работи за намиране на изход, обясни вицепремиерът
22.01 | 20:30
-
Тръмп към Русия: Спрете тази нелепа война!
"Можем да го направим по лесния или по трудния начин“, написа президентът на САЩ
22.01 | 20:15
Най-четени
-
Радев: С вицепрезидента Илияна Йотова ще продължим да работим за България
Радев подчертава, че пътят на България отвъд вътрешните и международни кризи изисква трезва...
22.01 | 09:46
-
"Възраждане" няма да стои и да гледа отстрани как се унищожава националната валута
В декларацията се казва още, че самата еврозона влиза в поредна криза.
22.01 | 10:45
-
Лена Бориславова се отказа от имунитета си
Народният представител поясни, че периодът преди отказа от имунитет е бил използван...
22.01 | 09:28
-
Борисов започва обиколки в цялата страна
Той ще се среща с кметове, общински съветници и симпатизанти на ГЕРБ
22.01 | 13:20