Ще има ли Земята съдбовна среща с астероид през 2032 г.? 01.02 | 13:20
Новооткрит астероид, по-голям от олимпийски плувен басейн, привлече вниманието на международните космически агенции, след като учените изчисляват, че има малка, но реална вероятност да удари Земята през декември 2032 г. Това е един от първите случаи, в които международните власти сериозно обмислят активни интервенции при потвърдена опасност от сблъсък.
Европейската космическа агенция (ЕКА) обяви вчера, че астероидът 2024 YR4, открит миналия месец от чилийски астрономи, е заел челно място в списъка им с рискови астероиди. Въпреки че има 99% вероятност да премине безопасно, оставащата вероятност от 1,2% за сблъсък задейства международните протоколи за реакция.
Космическото тяло, с размери между 40 и 100 метра, е забелязано за първи път на 27 декември 2024 г. от телескопа ATLAS в Рио Уртрадо, Чили. Обект с такъв размер обикновено удря Земята веднъж на няколко хиляди години, но ако това се случи, може да причини разрушения на локално ниво.
Потенциалната заплаха от астероида е достигнала Ниво 3 по скалата на Торино за опасност от сблъсък, което изисква внимание както от астрономите, така и от обществеността. Това развитие активира две групи за реакция при астероидна заплаха, одобрени от ООН, което означава значителна ескалация в мерките за наблюдение.
Проследяването на този обект представлява уникално предизвикателство. Астероидът в момента се отдалечава от Земята почти по права линия, което прави изчисляването на орбитата му трудно. Още по-притеснително е, че учените може изцяло да загубят следите му до 2028 г., оставяйки четиригодишен период без възможност за наблюдение.
В отговор на тази потенциална заплаха, Офисът за планетарна защита на ЕКА координира международна кампания за наблюдение. Усилията ще кулминират с използването на един от най-мощните телескопи на Земята – "Много големия телескоп" (VLT) на Европейската южна обсерватория в Чили.
Групата за планиране на космически мисии, председателствана от ЕКА, ще се събере във Виена следващата седмица, за да оцени възможни космически мисии за реакция срещу заплахата.
Това е един от първите случаи, в които международните власти сериозно обмислят активни интервенции при потвърдена опасност от сблъсък.
Това откритие отразява подобренията в технологиите за наблюдение на астероиди, което означава, че може да се откриват повече потенциални заплахи, които преди са оставали незабелязани. С увеличаването на способността ни да откриваме тези космически посетители, расте и възможността ни да се подготвим за евентуални сблъсъци.
Текущата изчислена вероятност от 1,2% за сблъсък е резултат от три независими източника – ЕКА, Центърът за изследване на обекти в близост до Земята на НАСА (CNEOS) и NEODyS, което осигурява надеждна оценка на риска.
Учените подчертават, че такива предварителни оценки на вероятността за удар често първоначално се увеличават, преди да паднат до нула, когато се съберат повече данни. Въпреки това, ако астероидът изчезне от полезрението, преди да бъде изключена възможността за сблъсък, той ще остане в списъка с рискови обекти на ЕКА до 2028 г., когато ще може да бъде наблюдаван отново.
Източник: nauka.offnews.bg/Asteroid Alert: Earth Has a Date with Destiny in 2032, European Space Agency
Водещи
-
Брутално: Пребиха до смърт старец на автобусна спирка в Крумовградско
Задържан е 29-годишен мъж
08.01 | 13:45
-
ЕЦБ: Еврозоната се намира в ситуация на ценова стабилност
Очаква се нивата на инфлация да останат около целта от 2%
08.01 | 13:30
-
Гръцките фермери блокираха за 48 часа граничните пунктове с България
Българските власти призовават да се избягва пътуване до южната ни съседка, освен ако не е...
08.01 | 13:20
-
Необичайна за зимата гръмотевична буря връхлетя Бургас, порои наводниха града ВИДЕО
Интензивните валежи затрудниха движението в морския град
08.01 | 13:10
Най-четени
-
Осъдиха Община Смолян да плати 30 000 лв. на жена, пострадала при падане на заледена улица
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване.
08.01 | 12:00
-
Зимата се завърна с пълна сила – усложнена обстановка по пътищата в страната ОБЗОР
Какво е състоянието на пътищата в страната и има ли затруднения в движението?
08.01 | 11:15
-
"Гостите не искат да си тръгват" и "В бензина има захар": Из глупостите до 112 в Шумен
Често се получават обаждания от хора с молба на различни адреси да се пратят полицаи „ за...
08.01 | 11:45