Виртуозната пианистка Елена Башкирова гостува на Софийската филхармония 25.01 | 09:02
На 31 декември ще представят съвместен концерт за пиано и оркестър на Моцарт

На 31 януари виртуозната Елена Башкирова и Софийската филхармония ще представят Концерт за пиано и оркестър No 21 от Волфганг Амадеус Моцарт. На диригентския пулт застава маестро Лео Хусеин. В програмата са включени още "Магическият остров" на Уилям Алуин, "Вълшебното езеро" на Анатолий Лядов и Симфония No 2 на Александър Бородин.
Елена Башкирова е дъщеря на патриарха на руската пианистична школа, големият Дмитрий Башкиров. Завършва Консерваторията "Чайковски" и паралелно през 70-те години започва обещаваща кариера, сред която са серия концерти с Гидон Кремер, за когото по-късно се омъжва. През 1978 г. двамата емигрират и независимо че бракът им е кратък, остават добри приятели и често си партнират на сцената. Тя е редовен гост на водещи оркестри в света, като Мюнхенската филхармония, Филхармонията на Токио, Оркестрите в Париж, Монреал, Хюстън, Чикаго, Санкт Петербург и др. Съвместната ѝ работа със Серджу Челибидаке в Мюнхен и Пиер Булез в Чикаго оказват силно влияние на стила ѝ.
Тя работи и с диригенти като Зубин Мета, Шарл Дютоа, Кристоф Ешенбах, Семьон Бичков, Джеймс Конлон, Клаус Петер Флор и, разбира се, Даниел Баренбойм, с когото са съпрузи от 1988 г. Виртуозната пианистка е еднакво добър интерпретатор както на класическата и романтична музика, така и на съвременната. Тя има особен афинитет към камерните концерти. Основател е на Международния фестивал за камерна музика в Йерусалим, който се провежда ежегодно през септември с участието на елитни музиканти. Фестивалът става толкова популярен, че започва да гостува на сцените в Берлин, Париж, Лондон, Виена, Ню Йорк и други. Елена Башкирова е основател и на Metropolis фестивал в Берлин, Германия.
Водещи
-
Социалният министър: Ще настоявам за великденски добавки за пенсионерите
Няма нито една социална услуга, която да е премахната или намалена, подчерта Борислав Гуцанов
04.03 | 20:45
-
Премиерът след Съвета по сигурността: Траен мир може да се постигне чрез сигурност за Украйна и за ЕС
Заседанието беше проведено часове след решението на Доналд Тръмп да спре временно военната...
04.03 | 20:15
Най-четени
-
Най-бедният град в България вече не е Видин
В Смолян вземат най-ниските заплати в страната, сочи анализ на Националния статистически...
04.03 | 11:30
-
ИПБ: 78% от шофьорите ползват телефони в колите, 14% са катастрофирали заради това
Изследването е проведено в началото на годината (4-20 януари 2025 година) и обхваща 808 водачи...
04.03 | 11:59
-
Извънпарламентарна инициатива за сваляне на правителството и за предсрочни избори
За целта ще бъдат събирани подписи, които после ще бъдат внесени в НС
04.03 | 14:30
-
Министерство на финансите планира увеличаване на пенсионната възраст и трудовия стаж
Повишават заплатите с 9% тази година
04.03 | 10:15