Над 30 родилки дариха проби от стволови клетки 17.05 | 19:45
Програма насърчава майките доброволно да даряват кръвта от пъпна връв, без да заплащат за процедурата
В резултат на съвместна дейност между УМБАЛ "Александровска болница" и СБАЛАГ "Майчин дом” по "Националната програма за развитие на трансплантацията на стволови клетки в Република България 2007-2013 г.” са събрани над 30 проби, съобщиха от "Майчин дом".
Над 30 проби на доброволно дарени стволови клетки от кръв от пъпна връв са събрани вече от Университетската АГ болница "Майчин дом” и предоставени за валидиране на технологията, обработка, тестване и съхранение в Националната публична банка за стволови клетки в УМБАЛ ”Александровска”.
Този проект се осъществява на база договор, сключен между директорите на двете болници проф. д-р Л. Трайков ("Александровска”) и доц. д-р В. Златков ("Майчин дом”), съобщи ръководителят на програмата проф. д-р Елисавета Наумова.
За реализация на програмата работят биотехнологът Валентина Атанасова и акушер-гинеколозите д-р Мария Атанасова и д-р Сергей Славов.
Знае се, че стойността на вземането, обработката и съхраняването на стволови клетки е доста висока и не всяко семейство може да си го позволи.
По тази програма майките доброволно даряват кръвта от пъпна връв, без да заплащат за процедурата. По този начин освен за нуждите на своите деца, те даряват безвъзмездно стволови клетки и за пациенти, при които са налице медицински причини за извършване на алогенна трансплантация на хемопоетични стволови клетки.
В тази връзка всяка родилка, желаеща да стане доброволен донор, подписва информирано съгласие и получава информация за какво могат да бъдат използвани стволовите клетки и какви заболявания могат да се лекуват.
Акушер-гинеколозите от "Майчин дом” са обучени и ангажирани със самия процес по взимането на кръвта от пъпна връв, която тя предават на биотехнолога Валентина Атанасова. Тя изолира, обработва и замразява пробите, което трае няколко часа.
Надеждността на всеки донор е гарантирана, защото преди това от майката се вземат проби за изследвания на СПИН, сифилис, хепатити и други бактериални и вирусни инфекции.
Тъй като дарените стволови клетки са предназначени за алогенна трансплантация, се прави и HLA – типизиране (за съвместимост).
Годните за трансплантация стволови клетки трябва да отговарят на определени критерии, което изисква валидирането на технологията по вземането, обработката, тестването и съхранението им да се извърши върху 50 единици кръв от пъпна връв, коментира доц. Анастасия Михайлова, контролираща качеството в банката.
Съхранените доброволно дарени стволови клетки ще бъдат използвани за лечение на деца с онкохематологични проблеми, разясни проф. Наумова.
Колкото по-голяма е банката, толкова по-голяма е вероятността да се намери подходящ донор за нуждаещ се пациент. Затова не само вземането на материал, а и психологическата дейност, свързана с убеждаването на майките, е особено важна, коментира д-р Мария Атанасова.
Водещи
-
Екип на БНТ пострада при протестите в Грузия
Над 220 души са задържани при поредната вечер на протести в Грузия
03.12 | 17:15
-
В търсене на изход от политическата криза: БСП се среща с ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и АПС
На влизане в сградата на парламента, Гуцанов уточни, че с "Възраждане" е проведен телефонен...
03.12 | 17:00
-
Болница "Шейново" вече е осъдена да плати 120 000 лева на родителите на едно от разменените бебета
Първата инстанция - Софийският градски съд, присъди 60 000 лева на майката и 40 000 лв. на...
03.12 | 16:45
-
ПП МЕЧ няма да участва нито в срещи, нито в кръгли маси с ГЕРБ!
Позицията ни по отношение на ПП ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" е категорична още от 28 октомври....
03.12 | 16:30
Най-четени
-
Кирил Петков: Значи можело
03.12 | 10:40
-
Има риск София да остане без парно. СОС свиква извънредно заседание
Това каза на пресконференция в Столичната община общинският съветник от ПП-ДБ-СС Борис Бонев.
03.12 | 13:30
-
Оказа се, че безработни взимат повече от работещи на минимална заплата
Хората без препитание с право на обезщетението са 40% от всички регистрирани в Бюрата по...
03.12 | 11:59