Насекомите притежават абстрактно мислене! 04.05 | 14:33

Опити показаха, че пчелите са способни да развият абстрактни визуални концепции

От Георги Георгиев

Мозъкът на насекомите е способен да конструира и борави с абстрактни понятия. Освен това той може дори да използва две различни концепции едновременно, за да вземе решение, когато е поставен в нова ситуация.

Този неочакван резултат бе постигнат от проф. Мартин Жофра и неговия екип в Центъра за изучаване на когнитивните способности на животните към Университета в Тулуза, съобщава CNRS.

До момента учените приемаха, че само хората, някои примати и птици са способни за подобни сложни когнитивни анализи. Новите открития обаче показват, че липсата на език и миниатюрната невронна структура на мозъците на насекомите не възпрепятства развитието на подобни способности.

Така откритията на френските учени поставят под въпрос редица теории в области като психологията, когнитивните способности при животните, невронауките и изкуствения интелект.

В серия от експерименти изследователите показали, че медоносните пчели са способни да конструират и боравят с концепции, за да достигнат до желания източник на храна. За целта изследователите обучили две групи от пчели да влизат в специална камера, разполагаща с два къси коридора, всеки от които завършвал със стена, върху която били изрисувани визуални стимули.

Всеки стимул бил съставен от две различни по форма изображения, които били поставени или едно до друго, или едно под друго. В центъра на конфигурацията учените закачили малък съд, който в единия случай бил пълен със захарна вода (награда), а в другия – с неприятния за пчелите хинин (наказание).

При всяко влизане на изследваната група пчели визуалните стимули разменяли местата си в двата коридора, като към всяко изображение вървял съответния съд с награда/наказание.

Така след курс от 30 опита учените успели да обучат двете групи пчели да разпознават картинката, която води до контейнера със захар.

Един от експериментите, които показвал високите познавателни способности на пчелите, включвал и поставянето на нови двойки от изображения, чиито два елемента се различавали от предишните, като единствената сходна характеристика била разположението на картинките една спрямо друга. Резултатите показали, че макар никога да не са виждали новите картинки, пчелите успешно се ориентирали коя ще ги отведе до наградата единствено по тяхната подредба (една до друга или една под друга).

Още по-смайващ бил фактът, че освен на база разположение пчелите били способни да различат дали двата елемента от дадено изображение са еднакви или различни. Оказало се, че насекомите се насочват винаги към картинките с различни изображения (например кръг и триъгълник), подредени в "правилния" ред и пренебрегвали еднаквите картинки, които също били подредени по правилния начин.

Водещи

Най-четени