Какво се случва в мозъка при пътуване извън тялото? 08.05 | 19:00

"Чувството, че притежаваме тяло, е основно усещане, което много хора приемат за даденост в ежедневието"

От iNews.bg

Какво се случва с мозъка, когато имаме извънтелесно преживяване? Екип от учени може би има отговора, пише LiveScience.

В ново проучване учените използвали мозъчен скенер и модерна камера и създали у участниците илюзията, че се намират на различно място от това, на което наистина били. След това изследвали мозъчната им активност, за да разберат кои области от мозъка се активират при усещането им за местоположението на тялото.

Откритията показали, че съзнателното усещане за това къде се намира нашето тяло се активира в зони на мозъка, отговорни за чувството на притежание на тялото, както и области, които отговарят за пространственото ориентиране.

Предишни изследвания, направени върху животни, показват, че клетките, кръстени "GPS клетки", имат ключова роля в ориентирането и паметта.

"Чувството, че притежаваме тяло, е основно усещане, което много хора приемат за даденост в ежедневието", казва д-р Арвид Гутерстам, невролог в института Каролинска в Швеция и съавтор на проучването, публикувано в списание Current Biology. Но Гутерстам и колегите му искали да разберат мозъчните механизми, които лежат в основата на това ежедневно изживяване.

В предишни експерименти учените изследвали чувството да си извън тялото си. Например, разработили т.нар. метод "илюзия на гумената ръка", в който човек, носещ видеошлем, вижда гумена ръка, която бива галена, докато изследовател гали ръката на тествания обект (която той не вижда), създавайки усещането, че гумената ръка принадлежи на участника в експеримента. Учените са използвали подобни техники да създадат усещането, че някой се намира в тялото на манекен или дори в невидимо тяло.

Всичко за извънтелесните преживявания можете да научите в Мегавселена.

Водещи