България продължава да заема водещо място по смъртност от инсулт сред страните от Европейския съюз 05.09 | 12:01

Ежегодно около 50 хиляди души в страната са засегнати от това сериозно заболяване, а експертите настояват за спешни мерки

От iNews.bg

България продължава да заема водещо място по смъртност от инсулт сред страните от Европейския съюз. Ежегодно около 50 хиляди души в страната са засегнати от това сериозно заболяване, а експертите настояват за спешни мерки. Един от водещите специалисти по инсулт в България – доцент Росен Калпачки, ръководител на специализирания център за лечение на инсулти в университетска болница "Света Анна" в София, подчертава нуждата от създаването на регистър на пациентите с инсулт.

Според доц. Калпачки, такъв регистър би позволил да се проследяват болниците в страната, които прилагат съвременно лечение на инсулти. Той е категоричен, че при остър инсулт около един до двама души от всеки десет губят живота си в рамките на първите 24 до 48 часа. Освен това, регистърът би бил от изключително значение за проследяването на пациентите след острата фаза на заболяването, тъй като към момента такова проследяване не е задължително.

Доц. Калпачки изтъква още един сериозен проблем – укриването на свободни легла, за да се избегне приемането на пациенти с инсулт. Той отбелязва, че това е по-често срещано в столицата. В други региони на страната обаче, често само една или две болници в даден град поемат пациентите с инсулт.

"Особено в извънработно време, следобед или през уикендите, както и по празници, пациентите с инсулт се приемат основно в една до три болници в София. Това претоварва медицинските екипи и затруднява предоставянето на качествена помощ. Създава се усещане у хората, че здравната система в столицата не функционира на европейско ниво, въпреки че сме в XXI век", коментира доц. Калпачки.

Водещи

Най-четени