Експерти: Държавата да инвестира в зелена икономика 09.04 | 14:46

Националният приоритет се показва чрез приоритетите в националния бюджет и националното финансиране, което при нас не се случва, коментира евродепутатът Петя Ставрева

От iNews.bg

"Зелената и синята икономики" са тези, които запазват  околната среда и са начин за постигане на устойчив икономически растеж, базиран на знанието и иновациите. В България, за съжаление, отношението към устойчивото развитие е по-скоро отрицателно. Това заяви Пенчо Хубчев, програмен координатор на фондация "Фридрих Еберт", по време на кръгла маса на тема "Синята и зелената икономики - възможности за България".

На форума експерти коментираха стратегиите в държавата, които често си противоречат една на друга и според тях това е причина у нас да не се случват "синята икономика" (Синята икономика разглежда проблемите пред обществото да намери баланса между природосъобразния начин на живот и технологичния прогрес) и "зелената икономика" (енергийна ефективност, природосъобразен начин на живот).

Нито администрацията, нито политиците имат фокус кога и как ще се случат нещата, а тези, които развиват "зелена" и "синя" икономики в своите сектори са слаби и необединени. Това мнение изрази по време на форума Петко Ковачев от Института за зелена политика. По думите му те се страхуват да потърсят и се преборят за правата си, които в другите страни от Европейския съюз са заложени като цели и се изпълняват по линия на програмите от стратегия "Европа 20-20". 

Като друга причина за това експертът посочи лошото харчене на публични средства в България, "осигуряващо правото на първия, успял да лобира". Според Ковачев крайно време е да се приключи с правенето на бюджет по начина, по който това става в  момента и да се мине на нова схема, която да отчита национални цели. "В страната ни е пълно с агенции и агенцийки, които  подкрепят някого, но на практика са безсмислени структури, чиято цел е единствено да създават работни места за някакви хора", коментира още той. 

В отговор на заявения скептицизъм за подкрепа на екологични производства от страна на еврофондовете, евродепутатът Петя Ставрева посочи, че ако искаме да развиваме зелена икономика в България не можем да се фокусираме само върху еврофондовете. 

Безспорно Европа очертава приоритети, насърчава и подкрепя, а като страна членка българските институции са длъжни да се съобразяват, но националният приоритет се показва чрез приоритетите в националния бюджет и националното финансиране, което за съжаление при нас не се случва, коментира тя. 

По думите му има само един сектор на икономиката, в който зелените технологии в България намират приложение и това е енергетиката, където почти 20% от производството на ток е от възобновяеми енергийни източници. 

Златина Станкова, председател на фондация "Зеленика", организатор на дискусията, посочи, че четирите основни стълба, върху които трябва да бъде изградена икономиката на България са - история, култура, природа и местоположение. Страната ни има предимството да е с чиста природа, защитена от ГМО и неизтощена от индустриалното земеделие земя, стратегическо местоположението и интелигентен народ. Затова трябва да успеем с устойчиво надграждане на тези четири стълба, използвайки максимално ресурсите си, посочи Станкова.

Водещи

Най-четени