Токсичните отпадъци от аварията в Унгария попаднаха в река Дунав 07.10 | 11:14

В момента се наблюдава качеството на водите на реката в българския участък

От

Токсичните отпадъци от Унгария достигнаха до водите на река Дунав, съобщи представител на агенцията за контрол на качеството на водите, цитиран от АФП.
По-рано експерти предупредиха, че ако отровните вещества попаднат във водите на река Дунав, под заплаха ще се окажат Сърбия, България, Румъния и Украйна.

В момента се наблюдава качеството на водите на река Дунав в българския участък, заради аварията в Унгария, съобщиха от Министерство на околната среда и водите. Наблюдението е част от мерките по системата за действие при аварийно замърсяване на река Дунав, която МОСВ незабавно приведе в действие след аварията в завода за алуминий в град Айка в Западна Унгария.

Екип от Регионална лаборатория – Монтана, със съдействието на катер към база гранично-полицейски кораби – Видин, извърши пробонабиране на шест броя водни проби от реката, от които три при км 845.5 (устие на река Тимок) – ляв бряг, талвег и десен бряг, и три при км 833.7 (с. Ново село) – ляв бряг, талвег и десен бряг. Взет е и седимент и водна проба от км 833.7 (с. Ново село) за последващ анализ на естествени и техногенни радионуклиди.

Екипът извърши експресен анализ на място по показатели: активна реакция /рН/, температура на водата, наситеност на кислород и електропроводимост. Измерените показатели са със стойности, характерни за река Дунав в българския участък.

В Регионална лаборатория – Монтана, ще бъде извършен анализ на взетите водни проби за наличие на тежки метали /манган, кадмий, олово, арсен, мед, никел, цинк, общ хром, натрий, калий, живак, алуминий/.

Ще бъдат извършени и изпитвания по следните физикохимични характеристики: нитрати (като азот нитратен), ортофосфати, сулфати, хлориди, желязо, цианиди, амоняк (като азот амониев), нитрити (като азот нитритен) и обща алкалност.

Лабораторията ще проведе анализ на водна проба и седимент по показател естествени и техногенни радионуклиди. Регионална лаборатория – Враца ще извърши радиологични анализи на пробите по показатели алфа- и бета- активност.
Въпреки ниската степен на риск Министерство на околната среда и водите ще продължи да извършва наблюдение на водите река Дунав в българския участък и през следващите дни.

Припомняме, няколко населени места в Унгария буквално бяха залети от токсични потоци след аварията в алуминиев завод в западната част на Унгария. По предварителни данни от момента на аварията досега от резервоара са изтекли 600 000-700 000 куб. метра отровни вещества.


Водещи

Най-четени