Димитър Ганев: Споразумението на ГЕРБ е контрапредложение 05.03 | 17:15
ДПС е партньор, който не може да бъде заобиколен

Намираме се в един процес, който е преговорен и започна с меморандума на ПП-ДБ. Предложението на ГЕРБ е контрапредложение, при коeто, ако се завърши процесът и се постигне консенсус, ще бъде на основната на общо споразумение, без значение от наименованието. Това ще бъде типично коалиционно споразумение с типична коалиция. Това каза социологът Димитър Ганев в предаването "България, Европа и светът" на Радио "Фокус" по повод споразумението съвместно управление между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната – Демократична България" до края на мандата на 49-ото Народно събрание, което бе представено от партията на Бойко Борисов по-рано днес.
По думите на социолога това споразумение е добра новина. "Това е европейската практика - да бъде ясен разписан механизъм за взимане на решения.
Нежеланието на ПП-ДБ да се нарече коалиция, беше и причината да не бъде подписано споразумение. Поради тази причина бяха допусната гафове заради неуточнението на този механизъм", посочи Ганев.
"ПП-ДБ не искаха да наричат това коалиция, за да се оправдаят пред електората, че не е коалиция, а една сглобка.
Според Димитър Ганев с това споразумение на ГЕРБ не се поставят условия, които не биха били приети от ПП ДБ и добави, че единствено ДПС е възможността, защото няма други евроатлантически партии. "Опитът чрез меморандума да внесат форма на дистанция с ДПС беше тяхна цел. Въпросът е, ако искат управлението да продължи работа по КПКОМПИ, съдебна реформа - ДПС е партньор, който няма как да бъде заобиколен", каза социологът. Той смята, че или се работи с ДПС, или тези регулатори остават със същия състав. "Много трудно би било станало без ДПС", уточни събеседникът.
"Не виждам някой от пунктовете да е притеснителен за ПП-ДБ. Основният дебат и препъни камък ще бъде свързан с външния министър. Има варианти за компромис, като създаването на отделно Министерство на европейските въпроси, за да не губят институционална връзка със западните партньори", обясни Ганев относно споразумението, предложено по-рано днес от първата политическа сила у нас.
Водещи
-
Започнаха да измерват средна скорост на пътя Русе - Бяла
Общо 38 отсечки от републиканската пътна мрежа в момента са сертифицирани за секционен контрол...
23.09 | 18:05
-
8 месеца условно и 200 лева глоба за Калина Сакскобургготска
Окончателно осъдиха Калина Сакскобургготска за шофиране след употреба на алкохол
23.09 | 17:40
-
Шофьор на 20 години остана без книжка за цяла година и ще трябва да плати глоба от 3000 лева след рисково шофиране на площад "Александър Невски"
Площадът около "Александър Невски" беше обявен за пешеходна зона в края на 2023 година....
23.09 | 17:20
-
Сърбия ще подпише нов договор за внос на газ от Русия през октомври
Баятович допълни, че над 90 процента от капацитета на сръбските складове са запълнени с газ и...
23.09 | 16:59
Най-четени
-
Търговците ще ни връщат рестото в евро
Навлизането на еврото от началото на следващата година поражда редица въпроси и опасения от...
23.09 | 12:15
-
Нов видеозапис променя хода на делото за убийството на Виолета Донева
Внучката на Виолета Донева е поверила защитата си на прочулия се в последно време бивш...
23.09 | 10:59
-
Невинните грешки, които водят до глоби по новия Кодекс за движение по пътищата в Гърция
Прилагането на новия Кодекс за движение по пътищата в южната ни съседка води до строг контрол...
23.09 | 10:45
-
Българите напускат дома на родителите си на средна възраст малко над 28 години според най-новите данни на Евростат за 2024 година
Средната възраст за целия Европейски съюз е малко над 26 години, което поставя България близо...
23.09 | 14:30