Президентското вето било "политическо позициониране" 08.08 | 11:15

Финансовият министър с мотиви срещу наложеното от президента частично вето

От Кремена Бедерева

И финансовият министър Петър Чобанов не споделя икономическата логика на президента Росен Плевнелиев за налагането на частично вето на закона за ревизията на бюджета за следващата година.

"Не може да бъде споделена икономическата логика на изложените от президента мотиви за налагане на вето върху Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г.", смята министърът на финансите

В мотивите не са изложени и аргументи от правен характер, които да налагат упражненото от президента отлагателно вето. Те имат чисто политически характер и са пример за явно политическо позициониране, което се разминава с функцията обединител на нацията, се казва още в позицията на Чобанов, разпространена от Министерството на финансите (МФ).

За ново обсъждане в Народното събрание са върнати разделите за приходите в частта на данъчните приходи, разходи и тази, засягаща емитирането на дълг.

Финансовият министър дава за пример 2010 г., когато Плевнелиев е вносител на актуализация, която е направена в средата на годината. Тогавашната ревизия на бюджета предвижда намаление на приходите с 1,9 млрд. лв., увеличение на разходите с 900 млн. лв., увеличение на дефицита с 2,8 млрд. лева. Тези стойности са в пъти по-високи от актуализацията на Бюджет 2013, заявява Петър Чобанов.

Нещо повече – "непрозрачният" според Плевнелиев резерв за непредвидени и неотложни разходи се увеличава през 2010 г. с над 1,1 млрд. лв., над 4 пъти по-голяма сума от предвидената в сегашната актуализация, казва още финансист номер 1.

Според Чобанов ветото е най-сериозният инструмент за реакция, но в случая се използва за възпрепятстване и забавяне на изпълнението на програмата на правителството, насочена към предсказуемост, изрядност в отношенията и солидарност към уязвимите социални групи, се посочва още в позицията на министъра на финансите.

Какво коментира Чобанов за разплащането с бизнеса, приходите и разходите и вземането на заем, може да прочете на Econ.bg.

Водещи

Най-четени