5-та степен на опасност в АЕЦ „Фукушима“ 18.03 | 13:47
Кризата във "Фукушима" е на второ място след катастрофата в Чернобил през 1986 г.

Япония вдигна степента на опасност от аварии в АЕЦ "Фукушима" на 5-та степен, от седем възможни, предадоха световните агенции.
Повишаването на нивото на опасност е за реакторите 1, 2 и 3, тъй като техните реактори са частично разтопени и изпускането на радиация продължава.
Този ход постави кризата във "Фукушима" на второ място след катастрофата в Чернобил, Украйна, през 1986 г.
Както японски експерти заявиха, не е изключено изход от кризата на се търси в посока, подобна на Чернобил – да се изгради бетонен саркофаг и да се запечати излъчващия радиация АЕЦ. Преди обаче да се направи това, реакторите трябва да се охладят.
Бял дим или пара се издигат от сутринта и от трите реактора на пострадалата от земетресението атомна електроцентрала в североизточна Япония, съобщи агенцията за ядрена сигурност.
Според нея все още има вода в хранилището за отработено гориво на трети реактор. От агенцията са на мнение, че димът или парата, издигащи се от повредения втори реактор може би идва откъм хранилището за използвано гориво или от експлозия в камерата под налягане.
Реакторите се заливат с вода с военни хеликоптери и всички усилия в момента ще бъдат съсредоточени към охлаждане на реакторите и към възстановяване на електрическото подаване на водните кожуси.
Както каза директорът на международната агенция по атомна енергия МААЕ) Юкио Амано, който се намира в Токио, "задачата е невероятно сложна."
Вследствие на земетресението и 11-метровото цунами отказаха системите за охлаждане в АЕЦ "Фукушима". И в трите реактора започна топене на ядрата, нивото на радиация в зоната на централата се повиши. Днес точно в 14.46 минути местно време, когато преди седмица земята се разлюля, Япония застина в минути мълчание в памет на загиналите. Трагичната статистика до този момент говори за повече от 16 000 загинали или изчезнали.
Водещи
-
Радев: Доставката на F-16 е само началото на ангажиментa към изграждането на реални отбранителни способности
Той проведе среща със зам.-помощник секретаря по отбраната за Европа в Департамента по...
12.04 | 18:00
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Мариан Бачев: Културата ще загуби пари по ПВУ
Ресорният министър обаче не се нае да каже прогнозна сума
12.04 | 11:20
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00