The Economist: Западът притиска Украйна за край на войната, но това е опасно 29.05 | 16:00
Умиротворяването на Путин няма да донесе траен мир, предупреди британския седмичник

Войната в Украйна продължава вече четири месеца. Сега е моментът Западът да покаже единство и безпрецедентна подкрепа за Украйна, а не плахи съвети. Това се посочва в материала на британския седмичник The Economist, цитиран от УНИАН.
Въпреки че потокът от оръжия от Запада продължава да се увеличава и Конгресът на САЩ одобри нов пакет от помощ от 40 милиарда долара, все повече се говори за необходимостта от обмисляне на прекратяване на огъня и мирни преговори между Киев и Москва.
Някои намекват, че войната ще приключи по-бързо, ако на руският президент Владимир Путин се предложи някакъв изход, който да му позволи "да не се засрами пред руския народ".
The Economist пише, че аргументите в полза на това решение звучат привлекателно: никой не иска безкрайна война. Бързото й завършване ще спаси много човешки животи и това, което е останало от украинската икономика, да не говорим за смекчаването на глобалната продоволствена криза.
Въпреки това е наивно да се мисли, че Путин е готов да осигури дългосрочен мир.
В статията се отбелязва, че украинският президент Володимир Зеленски е абсолютно прав, когато призовава западните съюзници, както са правили многократно от началото на конфликта, да изпратят по-добри оръжия, за да може страната му да се бори срещу руските военни. В същото време той изрази безпокойството си, че "Западът все още не е единен в подкрепата му за Украйна".
По думите му светът е в голяма опасност, ако агресията на Путин бъде възнаградена; тоест ако успее да запази завладените от него земи.
The Economist връща читателите в 2014 г., когато с малка практическа подкрепа от Запада Украйна всъщност трябваше да стои настрана, докато Русия анексира Крим и след това подкрепи сепаратистки Източен Донбас.
Осем години по-късно нищо не е върнато и Путин, окуражен от толкова слаб отговор, решава да вземе втора и много по-голяма част от страна, която той многократно е обявявал за "изкуствено изобретение, създадено от външни сили, които се стремят да отслабят Русия отвътре".
Журналистите от The Economist размишляват върху въпроса: ако Западът сега отслаби подкрепата си и тласне Путин към преждевременни преговори, какъв ще бъде резултатът? Възнаграждението на руския президент с предложение за примирие, което той може да представи като победа, ще бъде насърчение бързо да забрави обещанието, което е дал, и да консолидира своите печалби.
Освен това други владетели на света, по-специално севернокорейският лидер Ким Чен-ун, може да приемат това като призив, че подбуждането към война е печеливша и дългосрочна "инвестиция". Следователно единственият начин е да подкрепим Украйна в стремежа й да защити суверенитета си, докато делото не бъде извършено, пише The Economist.
Припомняме, че преди това пък The New York Times (NYT) съобщи, че продължават разногласията между САЩ, Европа и Украйна за това как да приключи войната. Те се основават на фундаментален дебат дали 30-годишният проект за интеграция на Русия трябва да бъде прекратен.
Във време, когато САЩ наричат Русия страна, която трябва да бъде откъсната от световната икономика, а други страни, предимно в Европа, предупреждават за опасността от изолиране и унижение на главата на Кремъл.
Превод и редакция: БЛИЦ
Водещи
-
Иде нов дълъг уикенд: Как да го "разтегнете" до 9 дни?
Месец май е пълен с почивни и неучебни дни
11.05 | 18:00
-
През август започва ремонтът на отсечката, на която загина Сияна
Магистрала "Хемус" ще бъде завършена до края на 2029 г., обеща министър Иванов
11.05 | 17:40
-
За 15 години цените на лекарствата са скочили 10 пъти
28 пъти са нараснали злоупотребите в здравната сфера
11.05 | 17:20
-
Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна
Това е заявил рдоган в телефонни разговори с Путин и Макрон
11.05 | 17:00
Най-четени
-
Честваме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий
Вижте кой има Имен ден днес
11.05 | 08:37
-
Божидар Божанов: Още следващата седмица можем да отхвърлим референдума в пленарна зала
Според съпредседателя на ДБ това е "една от многото заблуди, които е направил президентът",...
11.05 | 14:00
-
Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава
"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа",...
11.05 | 13:20
-
Костадинов: Уведомихме нашите т. нар. партньори, че управляващите фалшифицират инфлацията
Трябва да има референдум и затова се радваме, че президентът се вслуша в призивите на...
11.05 | 16:20