В Прага заговориха са напускане на ЕС 23.02 | 11:15
Чехзит няма да стресне Брюксел като Брекзит, казва Милош Земан

В Прага заговориха за напускане на ЕС. Засега само хипотетично. "Едва ли ЕС би се разтревожил за евентуално излизане на Чехия от ЕС, тъй като, за разлика от Великобритания, която е нетен спонсор на бюджета на ЕС, Чехия е нетен получател на средства от ЕС", заяви президентът на страната Милош Земан по телевизията Barrandov, предаде БГНЕС.
На парламентарните избори в Чехия през октомври 2017 г., трето място с 10,6% от гласовете зае популисткото движение "Свобода и пряка демокрация", което се застъпва за въвеждане в законодателството на страната на референдуми и предлага да се започне с такъв за оставането на Чехия в Европейския съюз. В тази връзка, в местните медии навлиза новата дума "Чехзит", по аналогия с "Брекзит" за напускащата ЕС Великобритания. По-рано Земан заяви, че няма да се противопостави на провеждането на референдум за членство в ЕС, но ще гласува за оставане на Чехия в състава му.
Коментирайки резултатите от скорошно проучване на отношението на гражданите на Чехия към Европейския съюз, където 54% от анкетираните са за оставане на страната в ЕС, а 33% - против, Земан каза че той, ако е участвал в проучването, щял да бъде в числото на 54-те процента. "Не бих искал от страната да си отидат чуждестранните инвеститори, да се лишим от доста сериозните европейски субсидии ", каза президентът.
Водещи
-
9 май в Русия - какво ще видим на военния парад
Мерките за сигурност са по-строги от обичайното заради заплахите на Украйна
09.05 | 09:45
-
Борисов шеговито: Ще цитирам Тръмп, който каза, че иска да е папа, моето желание е да съм главен прокурор
Ето какво още каза Борисов
09.05 | 09:27
-
Слънчев и топъл петък, вечерта се задават дъждове
Максималните температури ще бъдат между 18° и 23°, в София – около 19°
09.05 | 08:00
Най-четени
-
Слънчев и топъл петък, вечерта се задават дъждове
Максималните температури ще бъдат между 18° и 23°, в София – около 19°
09.05 | 08:00
-
Кой е новият папа Лъв XIV?
Той стана първият американец в историята, оглавил Римокатолическата църква
09.05 | 07:44
-
Борисов шеговито: Ще цитирам Тръмп, който каза, че иска да е папа, моето желание е да съм главен прокурор
Ето какво още каза Борисов
09.05 | 09:27