Варуфакис: Германия използва Гърция, за да сплаши французите 11.07 | 12:30
Бившият финансов министър смята, че кредиторите за извели Гърция в „задънена улица“ още през 2010 год.

"Смятам, че германският министър на финансите Волфганг Шойбле иска Гърция да бъде извадена от системата на единната валута, за да предизвика силен страх у французите и да ги накара да приемат неговия модел на дисциплинарна еврозона", заяви пред The Guardian бившият финансов министър на Гърция Янис Варувакис.
Вчера парламентът на Франция, втората икономическа сила в еврозоната, прие реформи, чиято цел е съживяване на замиращата икономика на страната, характеризираща се със слаб растеж, висока безработица и голямо публично задлъжняване, което е източник на напрежение с Брюксел.
Когато Гърция стана неплатежоспособна през 2010 г., вместо преструктуриране на дълга и икономическа реформа бе предпочетено "токсично" решение: отпускането на нови заеми на страна във фалит, претендирайки, че тя си остава платежоспособна, отбелязва Варуфакис.
Откакто СИРИЗА дойде на власт, едно значително мнозинство в еврогрупата под влияние на Шойбле възприе Grexit като предпочитано решение или като предпочитано оръжие срещу нашето правителство. Той смята, че ако в крайна сметка Гърция напусне еврозоната, това ще отнеме повече от година, смята финансистът.
Grexit ще е равнозначен на обявяване на голяма девалвация 18 месеца предварително: рецепта за ликвидиране на целия натрупан гръцки капитал и прехвърлянето му в чужбина с всички възможни средства, убеден е Варуфакис.
Изказването на Варуфакис дойде след като гръцкият парламент одобри реформите на Ципрас, с които са съгласни и ЕС, ЕЦБ и МВФ. Предложението бе оценено като "положително" от кредиторите и ще бъде обсъдено днес от министрите на финансите на еврозоната. Това дава надежда за постигане на споразумение, при което на Атина ще й бъде спестено напускането на еврозоната.
Водещи
-
Каква програма предлага МОН на учениците през лятната ваканция
Кой контролира дейността на частните детски градини
24.06 | 18:00
-
Търсенето на имоти от висок клас продължава да нараства
Повечето купувачи търсят дом, подходящ за тяхното семейство.
24.06 | 16:59
-
Bloomberg: Война между Путин и НАТО ще струва над 1,5 трилиона долара
Стратегическото значение на Балтийските държави
24.06 | 16:45
-
Русия продължава с ударите: Жертви и разрушения в няколко области
В граничещия с Русия регион дрон е причинил смъртта на трима цивилни - осемгодишно дете, мъж и...
24.06 | 15:59
Най-четени
-
Терзиев: Има прекалено много коли в София, няма как лесно да се реши проблемът с трафика и с паркирането
Нека да гледаме всички елементи на услугата на градския транспорт за години напред и да дадем...
24.06 | 11:15
-
Синдикатите се противопоставят на частните железопътни превозвачи
Бизнесът вижда възможност за подобрение
24.06 | 11:45
-
Пети ден продължава акцията по издирване голямата дива котка в "Шуменското плато"
Призовават се хората, които забележат опасното животно да сигнализират на телефон 112 - без да...
24.06 | 10:30
-
Гергана Паси: Иран наистина е държавата без никакви приятели в света
Иран като заплаха за региона
24.06 | 12:59